Wtorek, 26 października 2021 r. Imieniny obchodzą : Damian, Dymitr, Dimitriusz, Ewaryst
04.09.2018

Powiatowo – Gminno - Parafialne Dożynki w Płośnicy za nami

Takich uroczystości na cześć rolników jeszcze nie było! Jednocześnie powiatowe, gminne i parafialne dożynki tym razem organizowane w Gminie Płośnica za nami! To ogromna impreza, w której udział biorą wsie z całego powiatu choć prym wiodły oczywiście te z Gminy Płośnica.

 

Wójt Krzysztof Groblewski zapewnia, że podobne, choć mniejsze odbywają się tu co roku:

 

- Co roku w naszej gminie organizujemy dożynki. Jest to podziękowanie za całoroczną prace dla rolnika i możliwości spotkania się z nimi przez mieszkańców. W tym roku przygotowane są stoiska, mieszkańcy przygotowują się do tego święto dużo wcześniej, przygotowane są wieńce dożynkowe i to podziękowanie za pracę całoroczną. Widzimy, jak piękne i dorodne są zboża, są zioła, owoce. To od inwencji twórczej zależy, szczególnie kobiet, bo to przygotowują głównie kobiety – mówi wójt Krzysztof Groblewski.

 

Starosta Marian Janicki podkreśla, że dożynki to doskonała okazja do integracji i wspólnego biesiadowania:

 

- Myślę, że takie spotkanie z okazji dożynek to udowodnienie, że mamy szacunek dla pracy rolników. Udowodnienie, że społeczeństwo potrafi podziękować i docenić ich pracę, odznaczyć i wspólnie pobiesiadować. To jest bardzo integrujące dla gminy jak i powiatu – dodaje starosta Marian Janicki.

 

Biesiada to jednak nie wszystko. Najbardziej zasłużeni dla rolnictwa mogą co roku liczyć na specjalne wyróżnienia za trud wkładany nieustannie w jak najlepsze prowadzenie gospodarstwa, rzetelność i sumienność swojej pracy oraz bezinteresowną pomoc sąsiadom i gminie:

 

- W tym roku przygotowaliśmy nagrody dla rolników. Chcąc uhonorować rolników, za ciężką pracę i trud jaki każdego roku musieli rolnicy ponieść wyróżniłem siedem rodzin zajmujących się praca na roli. Są to osoby z różnych miejscowości naszej gminy – tłumaczy wójt Krzysztof Groblewski.

 

Powiat Działdowski posiada niewiele instrumentów mogących wspomagać rolników, ale te, które posiada wykorzystuje w pełni. Między innymi możliwość dostosowywania infrastruktury drogowej:

 

- Jeżeli planujemy budowę dróg i infrastrukturę techniczną, to bierzemy pod uwagę właśnie lokalizacje gospodarstw rolnych szczególnie wysoko towarowych, bo tam ilość przewożonych towarów jest duża i tam wymagana jest infrastruktura i tu zawsze będziemy brać pod uwagę tę sytuację – kończy starosta.

 

Dożynki to czas, gdy rolnicy mogą już odetchnąć, nieco zwolnić tempa i odpocząć. Podsumować ostatnie miesiące wytężonej pracy i wspólnie z sąsiadami i przyjaciółmi usiąść do biesiadnego stołu. Gratulujemy im zbiorów tegorocznych i życzymy jak najlepszych w przyszłym roku.

 

MO

 

 

s

s
s
s
© MD 2010-2020
Portal wykorzystuje pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) własne oraz systemów zewnętrznych, w celu analizowania zainteresowań czytelników naszego portalu i zgodnie z rozporządzeniem RODO. Więcej informacji w naszej polityce prywatności