O szczegółach mówi Dorota Kusik:
- Skupialiśmy się na tym, żeby każdy znalazł w tym projekcie coś dla siebie – począwszy od dzieci poprzez młodzież i seniorów. I takie działania przeprowadziliśmy. Pierwsze z nich były skierowane właśnie do młodzieży i mieliśmy bardzo ciekawe spotkanie z panem Krzysztofem Piersa, były warsztaty w panią Elżbietą Zakrzewską gdzie robiliśmy Lapbooki. Przeprowadziliśmy tez warsztaty archeologiczne z Anną Jaklewicz i mieliśmy z nią dwa spotkania – mówi Dorota Kusik, koordynator projektu (Nie)Poczytalni.
Działania biblioteki były skierowane nie tylko do dzieci:
– Po raz pierwszy zorganizowaliśmy teatr przy stoliku dla młodzieży. Do tej pory zapraszaliśmy starsze grono, a chcieliśmy zainteresować tą formą sztuki również młodzież. Odzew był bardzo dobry, młodzież przyszła bardzo licznie i co najważniejsze była zainteresowania. Podobała się przedstawiona sztuka, akurat tu była lalka Bolesława Prusa – dodaje Dorota Kusik.
Bibliotekę odwiedził również były sekretarz Wisławy Szymborskiej:
– Spośród wszystkich działań, które obejmował projekt (Nie)Poczytalni mieliśmy również spotkanie autorskie z Panem Michałem Rusinkiem. Bardzo ciekawa osoba – człowiek orkiestra i to była prawdziwy zaszczyt móc go spotkać. Projekt (Nie)Poczytalni to wiele akcji skierowanych do dzieci, miedzy innymi planetarium, które gościło u nas w bibliotece, mieliśmy tam dziesięć seansów i zaprosiliśmy wszystkie dzieci ze szkół podstawowych w Działdowie. W trakcie wakacji dzieci mogły przyjść do nas i zobaczyć przedstawienie Prastara Księżnica Skarb i Tajemnica, z którym wystąpił Teatr Edukacji i Profilaktyki Maska z Krakowa – wylicza koordynator projektu (Nie)Poczytalni.
Jeśli chodzi o seniorów – dla nich również przygotowano nie lada niespodziankę – spotkanie autorskie z Arturem Andrusem.
– Jednym z działań, które cieszyło się największą popularnością było kino plenerowe. Zebrana publiczność działdowska mogła obejrzeć film Jutro będziemy szczęśliwi. Musze powiedzieć, ze bardzo dużo osób przyszło i to przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Liczyliśmy na dobre statystyki, ale byliśmy mile zaskoczeni. Dopisała nam pogoda, film myślę, że też spodobał się publiczności. Rozdawaliśmy popcorn, były leżaczki, każdy mógł się poczuć jak w prawdziwym kinie – wspomina pracownik działdowskiej biblioteki.
Omawiany projekt pokazał, że biblioteka ma wiele twarzy:
– Jak wszyscy wiemy biblioteka to miejsce, w którym można wypożyczać książki, płyty. Ale chcieliśmy wyjść poza ramy tego stereotypowego myślenia i przyciągnąć ludzi w nieco inny sposób. Zorganizować takie akcje i spotkania, które pokażą, że biblioteka, to takie miejsce, gdzie coś się dzieje, gdzie można spędzić czas, poznać ciekawe osoby, odbyć warsztaty – mówi Dorota Kusik, koordynator projektu (Nie)Poczytalni.
(Nie)Poczytalni to kolejny zrealizowany w tym roku projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Działdowie. Każdy cieszył się ogromnym zainteresowaniem:
– Poprzez takie projekty jak właśnie (Nie)Poczytalni chcemy w pełni wykorzystać potencjał naszej biblioteki. Uczyć ludzi, że to nie tylko miejsce, gdzie można się spotkać ciekawą literaturą, ale też można twórczo w ciekawy sposób spędzić swój wolny czas – dodaje koordynator projektu (Nie)Poczytalni.
Projekt (Nie)Poczytalni został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
MO