Czwartek, 21 października 2021 r. Imieniny obchodzą : Cecylia, Dobromił, Elżbieta, Jakub
29.08.2018

Najlepsze w kraju orkiestry dęte rywalizowały w Lidzbarku

Lidzbark rozbrzmiał dźwiękiem sześciu Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych, które odwiedziły nasze miasto w ramach XXV Regionalnego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP.

 

To ostatni z ośmiu przeglądów regionalnych organizowanych w różnych miastach naszego kraju, który po raz pierwszy organizowany był w województwie warmińsko-mazurskim.

 

- Dziś w Lidzbarku mamy historyczny XXV Regionalny Przegląd Orkiestr Dętych. Mamy przyjemność gościć sześć najlepszych orkiestr w kraju. Konkurencje już trwają. To nie tylko granie, ale tez granie w marszu i widowiskowe występu mażoretek. To duże wydarzenie dla naszych mieszkańców jak i dla gości – mówi burmistrz Maciej Sitarek.

 

- Jest bardzo dobrze zorganizowany, stawiły się wszystkie orkiestry i pięknie grają. To są nasze perły w strażackim ruchu. Będziemy się starali je jak najdłużej utrzymać, bo wszystkie inne orkiestry poupadały a strażackie trwają i jest kilka tysięcy grających strażaków – podkreśla Stanisław Mikulak, Sekretarz Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP w Olsztynie.

 

- Konkurs polega na ukształtowaniu orkiestr w przemarszu, w drugiej kolejności oceniamy orkiestry koncertujące. Najpierw przeglądamy orkiestry w marszu, potem na scenie. I te dwa występu sumujemy i dostaje orkiestra końcowy wynik. To jest całokształt występu orkiestry – dodaje Marian Chmielewski, członek Zarządu Głównego OSP.

 

W rywalizacji udział wzięły Orkiestry Dęte z Uniejowa, Jezior Wielkich, Płośnicy, Czajkowa, Ropczyc, a także orkiestra lidzbarska, bez której dźwięków trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek oficjalną uroczystość w naszym mieście.

 

- To wydarzenie ma bardzo duże znaczenie promocyjne dla naszego miasta i regionu. Myślę, że to nie ostatni taki przegląd w Lidzbarku. Myślę, że będziemy gościli w Lidzbarku muzyków i ich rodziny częściej – tłumaczy Maciej Sitarek.

 

Jubileuszowy przegląd rozpoczął się mszą święta w kościele pw. Św. Wojciecha oraz paradą na Placu Hallera, podczas której oceniania była gra w marszu.

 

- W przemarszu orkiestry prezentują tempo, podnoszenie i opuszczanie instrumentów, wyrównanie w rzędach, całokształt rynsztunku marszowego, brzmienie. Na scenie dobór repertuaru do możliwości orkiestry, musi być na miarę. Później wszystkie elementy muzyczne. Gdy to jest dobrze wykonane dostają orkiestry najwyższe noty – mówi Marian Chmielewski, członek Zarządu Głównego OSP.

 

Podczas koncertów usłyszeć można było nie tylko marsze, ale także muzyczne szlagiery i ambitne standardy. Po podsumowaniu wyników wszystkich ośmiu przeglądów jury wybierze laureatów, których ogłosi już w listopadzie.

 

- Przegląd polega na tym, że wyłaniamy najlepsze orkiestry, które po przeglądzie zapraszamy na festiwal, który odbędzie się w następnym roku – wyjaśnia Marian Chmielewski, członek Zarządu Głównego OSP.

 

To wydarzenie ma ogromne znaczenie nie tylko dla członków orkiestr i strażaków ochotników, ale i dla wszystkich mieszkańców:

 

- Dla społeczności to ma duże znaczenie, widać to po publiczności. Ta muzyka przemawia do serca ludzi, to coś melodyjnego i ludzie to lubią. Dla straży – poprzez orkiestrę przyciągamy młodych ludzi. A to ważne by OSP miało członków by reagować, gdy jest jakieś nieszczęście – podkreśla Stanisław Mikulak, Sekretarz Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP w Olsztynie.

 

Przy okazji przeglądu warto wspomnieć również o strażakach ochotnikach, bez których orkiestr by nie było:

 

- Z Lidzbarkiem jestem związany bardzo długo, od budowy strażnicy. To piękne miasto i pięknie położone i mam tu wielu przyjaciół. Tu OSP jest moją ulubioną jednostką i najlepiej wyposażoną i odbywającą najwięcej działań w województwie. Nawet do 150 rocznie - kończy Stanisław Mikulak, Sekretarz Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP w Olsztynie.

 

Burmistrz zapowiada, że podobne przeglądy będą się w Lidzbarku odbywać regularnie.

 

MO

 

 

s

s
s
s
© MD 2010-2020
Portal wykorzystuje pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) własne oraz systemów zewnętrznych, w celu analizowania zainteresowań czytelników naszego portalu i zgodnie z rozporządzeniem RODO. Więcej informacji w naszej polityce prywatności