Czwartek, 21 października 2021 r. Imieniny obchodzą : Cecylia, Dobromił, Elżbieta, Jakub
03.09.2021

Korepetycje czy szkoła językowa?

Jak co roku, tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego rodzice zaczynają intensywniej myśleć o dodatkowych zajęciach edukacyjnych dla swoich dzieci. Jedną z decyzji, które podejmują dotyczy edukacji językowej swoich pociech. Niejednokrotnie stają przed dylematem – wysłać dziecko na korepetycje czy zapisać je na zajęcia w szkole językowej?

Korepetycje czy szkoła językowa? – powracająca bolączka rodzica
Korepetycje czy szkoła językowa? – powracająca bolączka rodzica

 

Ci, którzy decydują się na korepetycje często twierdzą, że jest to lepszy i bardziej efektywny sposób na naukę języków obcych ze względu na indywidualny tryb nauki czy komfort dla rodzica, gdyż zdarza się, że to korepetytor dojeżdża na zajęcia do dziecka i nie trzeba go nigdzie dowozić a o efektywności korepetycji mają świadczyć dobre oceny dziecka w szkole.

 

Sprawa jednak nie jest tak prosta i oczywista jakby mogło się wydawać. Przede wszystkim musimy zadać sobie pytanie jaki jest najważniejszy cel w nauce języka obcego i czy są to tylko dobre oceny w szkole. Niestety te ostatnie nie zawsze są tożsame z wysokimi umiejętnościami językowymi a przede wszystkim z umiejętnością komunikacji w języku obcym, która powinna być priorytetem w nauce jakiegokolwiek języka obcego a w szczególności języka angielskiego, który stał się uniwersalnym sposobem komunikacji praktycznie na całym świecie. Właśnie – komunikacji i to należy jeszcze raz podkreślić.

 

To, że uczeń dostaję piątkę czy szóstkę z testu ze słówek czy gramatyki wcale nie musi oznaczać, że będzie on w stanie porozumiewać się w danym języku. Korepetycje mają często charakter doraźny i stanowią pomoc w odrabianiu pracy domowej, przygotowaniu do testu czy w sytuacji kiedy uczeń ma problemy z językiem w szkole. Praktycznie rodzic nie ma większej kontroli nad tym co dzieje się na korepetycjach i to korepetytor lub uczeń decyduje co jest realizowane na takich lekcjach. Rodzic w takiej sytuacji musi wykazać się dużą dozą zaufania w stosunku do korepetytora, gdyż nie tylko nie ma bezpośredniego wglądu w to co dzieje się na lekcji, ale często nie jest w stanie zweryfikować jego kwalifikacji, znajomości języka czy umiejętności do jego nauczania.

 

Rozwiązaniem powyższych rozterek może być nauka angielskiego w szkole językowej, chociażby takiej jak nasza szkoła British House, gdzie  rozwijane są wszystkie umiejętności językowe uczniów a główny nacisk kładzie się na komunikację w języku angielskim. Już w najmłodszych grupach wiekowych zajęcia prowadzone są głównie po angielsku, co pozwala na swoiste zanurzenie dzieci w języku obcym a uczniowie już od pierwszych zajęć zachęcani są przez lektora do komunikacji ustnej. W dobrej szkole językowej gwarantem wysokiej jakości zajęć jest nie tylko wykwalifikowany lektor prowadzący zajęcia w danej grupie, ale również metodyk, który pełni w niej wiele funkcji.

 

Przede wszystkim jest to osoba, która ma kontrolę nad całym procesem edukacyjnym, począwszy od wstępnego określenia poziomu językowego ucznia i przypisania go do odpowiedniej grupy zaawansowania. Oczywiście nauka języka to długotrwały proces, który powinien być starannie zaplanowany i oparty na odpowiednim programie, który gwarantuje osiągnięcie zamierzonych celów a metodyk dba o jego właściwą realizację czy weryfikację. To osoba, która sprawuje nadzór nad zespołem nauczycieli w  szkole, jest w ciągłym kontakcie z nimi i rodzicami, którzy mogą mieć jakieś wątpliwości czy pytania dotyczące nauki swojego dziecka. Wszystko to sprawia, że rodzic ma pełną kontrolę nad całym procesem edukacyjnym ucznia w naszej szkole, a poprzez ciągły dostęp  do dziennika elektronicznego może na bieżąco śledzić realizowany materiał i postępy dziecka. Dzięki temu, że British House jest również akredytowanym centrum egzaminów międzynarodowych języka angielskiego największej instytucji testującej w Wielkiej Brytanii, PEARSON, uczniowie naszej szkoły mają możliwość weryfikacji swoich postępów przystępując do jednego z egzaminów na odpowiednim poziomie przeprowadzonych przez egzaminatorów uczących w naszej szkole.

 

Zatem inwestując środki w edukację językową swojego dziecka, musicie, drodzy rodzice, wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów i choć spotkać można korepetytorów będących nauczycielami z pasją, to warto jednak rozważyć ofertę szkoły językowej, która zaplanuje naukę Państwa dziecka i sprawi, że w końcu zacznie ono mówić po angielsku.

Zapraszamy do BRITISH HOUSE

 

Artykuł sponsorowany

Autor: Piotr Dembiński – właściciel i metodyk Szkoły Języków Obcych BRITISH HOUSE

s

s
s
s
© MD 2010-2020
Portal wykorzystuje pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) własne oraz systemów zewnętrznych, w celu analizowania zainteresowań czytelników naszego portalu i zgodnie z rozporządzeniem RODO. Więcej informacji w naszej polityce prywatności