Górska wyprawa – informacje praktyczne
Wierzchnia warstwa ubrania ma za zadanie chronić nas przed najmniej korzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak opady deszczu i śniegu oraz porywiste wiatry. Warto przede wszystkim skupić się na odpowiedniej ochronie przed szkodliwym działaniem wilgoci. Pomogą nam w tym materiały techniczne, takie jak Gore-Tex lub HyVent.
W sytuacjach, gdy do czynienia mamy głównie z wiatrem, jako warstwa zewnętrzna sprawdzi się tzw. softshell. Kurki uszyte z tego materiału doskonale chronią przed chłodniejszym, mocniejszym powiewem i świetnie radzą sobie z oprowadzaniem pary wodnej na zewnątrz. Bardziej zaawansowane modele wykazują również właściwości wodoodporne i w wielu przypadkach mogą służyć jako alternatywa dla hardshelli. Ma to szczególne znaczenie przy niskich temperaturach i w sytuacjach, w których istnieje spore prawdopodobieństwo przemoknięcia.
Inne, ważne elementy wyposażenia
Idąc na zimową wyprawę w góry, naprawdę nie warto bagatelizować kwestii zaopatrzenia się o dobrej jakości odzież. W końcu to właśnie ona ma kluczowe znacznie dla poczucia wysokiego poziomu komfortu. Marznięcie, bycie przemoczonym i zapoconym może popsuć nam cały wypad. Dlatego też najlepiej jest zabrać ze sobą:
- dobre jakościowo buty trekkingowe. Powinny mieć one właściwości wodoodporne i odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu stopa podczas całej wędrówki będzie pozostawała sucha, co z kolei zapobiegnie powstawaniu otarć i odcisków, a jednocześnie nosząca je osoba będzie mogła cieszyć się przyjemnym ciepłem podczas całej wędrówki;
- czapki zimowe — większość ciepła ucieka przez nasze głowy. Zimno nie tylko osłabia cebulki włosów, ale zmniejsza także przyjemność z podróży. Polecamy więc zaopatrzyć się w ciepłą czapkę – najlepiej wykonaną z wełny lub porządnego polaru;
- wełniany podkoszulek – nie musi wcale być gruby, może być cieniutką warstwą materiału, jaka nie będzie utrudniała poruszania się. Wełna ma właściwości grzewcze, dzięki czemu zapobiegnie opcji przemarznięcia;
- ciepłe skarpety – powinny być wykonane w systemie, który ogrzeje stopy, ale nie spowoduje, że będą one mokre od potu;
- kurtka zimowa – najlepiej wybierać typowe modele turystyczne. W górach raczej powinniśmy się wystrzegać poliestrowych okryć wierzchnich pochodzących z popularnych sieci odzieżowych.
Ciekawym rozwiązaniem jest także założenie na siebie wysokiej jakości bielizny termoaktywnej. Ma ona niebagatelne znaczenie dla zachowania właściwej ciepłoty ciała – zapewnia ogrzewanie podczas marszu, a jednocześnie wykazuje właściwości odpowiedzialne za odprowadzanie potu na zewnątrz, co sprawia, że jej użytkownicy nie są narażeni na niekomfortowe spływanie potu po plecach.
Co poza odzieżą i akcesoriami?
Wybierając się w góry zimową porą, nie można zapominać o kwestiach takich jak wykupienie ubezpieczenia. Nawet na najmniej zaawansowanych szlakach może dojść do tragedii – śliskie podłoże bywa bardzo niebezpieczne. To właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby posiadać jakieś zabezpieczenie. Oczywiście w razie wypadku można skorzystać również ze wsparcia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Artykuł sponsorowany