Wtorek, 11 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą : Julia, Stefan
26.06.2018

I Konkurs z Robotyki w działdowskiej trójce

Od stycznia 2018 r. uczniowie klas IV-VII Szkoły Podstawowej nr 3 w Działdowie uczestniczyli w zajęciach z kodowania i budowania robotów. Zajęcia początkowo skierowane były głównie dla uczniów w ramach projektu "Aktywnie spędzam wolny czas" finansowanych przez Urząd Miasta Działdowo. Roboty zostały przekazane jako prezent gwiazdkowy od Burmistrza Miasta Działdowo Grzegorza Mrowińskiego.

I Konkurs z Robotyki w działdowskiej trójce. (Fot. UM Działdowo)
I Konkurs z Robotyki w działdowskiej trójce. (Fot. UM Działdowo)

 

Od kwietnia zajęcia dostępne były dla wszystkich chętnych uczniów, którzy byli zainteresowani, w jaki sposób można wykorzystać wiedzę zdobywaną podczas zajęć z informatyki.

 

Uczniowie na początku zajęć zapoznali się z podstawami konstrukcji robotów w systemie Lego Mindstorms EV3 EDU oraz podstawami programowania w LEGO MINDSTORMS EV3. Jest to język programowania dostarczony przez firmę Lego w celu nawiązywania komunikacji użytkownika z modułem sterującym robota.

 

W trakcie zajęć uczniowie konstruowali i kodowali roboty o różnym poziomie trudności, a zdobyte umiejętności pozwoliły naszym konstruktorom w czerwcu 2018 r. na uczestnictwo w - zorganizowanym przez pana Grzegorz Kurowskiego - I Szkolnym Konkursie z Robotyki - "ROBO_STORMS". Celem konkursu było nie tylko propagowania zajęć robotyki w naszej szkole, czy algorytmicznego rozwiązywania problemów w zastosowaniu do wybranego języka programowania, ale przede wszystkim stymulowanie aktywności dzieci i młodzieży, rozwijania myślenia przestrzennego i technicznego oraz łączenia wiedzy z praktyką.

 

Dlatego, zarówno przygotowany regulamin, jak i zadanie konkursowe umożliwiało realizację postawionych celów, a poziom trudności dostosowany był do możliwości uczestników konkursu. W rozgrywkach wzięło udział 6 uczniów z klas V-VII, których zadaniem było zbudowanie robota zdolnego do pokonania przygotowanego wcześniej toru przeszkód.

 

Uczniowie kodowali zbudowane przez siebie roboty w taki sposób, by te samodzielnie mogły zlokalizować przeszkody i wybrać optymalną dla siebie drogę przejazdu, informując jednocześnie, w którym kierunku będą jechać. O wygranej w konkursie decydowały nie tylko walory estetyczne prezentowanych robotów, ale przede wszystkim poziom wykonania zadania przez robota.

 

Komisja konkursowa w składzie: pan Marek Rzepczyński, pani Hanna Landmann oraz przewodniczący komisji pan Grzegorz Kurowski wyłonili trójkę zwycięzców:

 

I miejsce zdobył uczeń klasy VIb Paweł Wroszkowski,

II miejsce przypadło uczniowi klasy Vc Michałowi Niedzielskiemu,

zaś III lokatę na podium otrzymał uczeń klasy Vd Damian Osmański Wszyscy uczniowie uzyskali dyplomy za udział w konkursie oraz wspaniałe nagrody rzeczowe ufundowane przez Rodziców z naszej szkoły.

 

Finaliści otrzymali:

 

Za zajęcie 1-ego miejsca - zestaw robotów Lego Mindstorms ev3.

Za zajęcie 2-ego miejsca - tablet Lenovo.

Za zajęcie 3-miejsca - mysz gamingową.

 

Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy.

 

Dziękujemy Rodzicom naszych uczniów za ufundowanie niezwykle wartościowych nagród. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku wspólnie będziemy mogli przeprowadzić drugą edycję, a wspaniałe nagrody zmotywują uczniów do jeszcze większej pracy.

 

Tekst: Grzegorz Kurowski

 


Reklama
Reklama
Reklama
© MD 2010-2018
Portal wykorzystuje pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) własne oraz systemów zewnętrznych, w celu analizowania zainteresowań czytelników naszego portalu i zgodnie z rozporządzeniem RODO. Więcej informacji w naszej polityce prywatności