Zainteresowanie programem jest coraz większe.
- Już po raz drugi mieszkańcy naszej gminy mogli ubiegać się o dofinansowanie wymiany ogrzewania węglowego na proekologiczny. Zainteresowanie dotacja było bardzo duże. W ramach naboru złożonych zostało 45 wniosków – mówi Monika Śliwińska-Wasilewska.
Pierwszym mieszkańcem naszej gminy, który w tym roku podpisał umowę na wymianę pieca jest pan Henryk Markowski. Jak sam przyznaje, robi to głównie ze względu na zwiększenie komfortu:
- Wymieniam kopciucha, piec węglowy, który bardzo szkodzi mnie i całej okolicy. Wymieniam na ekologiczny ekogroszek z podajnikiem, żeby mieć lepiej, wygodniej dla samego siebie. Jestem już w pewnym wieku, gdy jest już ciężko schodzić kilak razy dziennie do piwnicy więc chcę mieć odrobinę lepiej, jak miałem do tej pory – mówi Henryk Markowski.
Pan Henryk podkreśla, że nie udałoby mu się wymienić swojego starego pieca bez finansowego wsparcia Miasta i Gminy Lidzbark:
- Oczywiście każda jedna złotówka się liczy będąc na emeryturze i to, co robi gmina to duży zastrzyk dla każdego mieszkańca tej gminy – dodaje Henryk Markowski.
W pierwszej edycji omawianego programy w roku 2017 podpisano 30 umów. W tym roku do realizacji przyjęto 37: 20 na gaz, 5 na pellet i 12 na ekogroszek. Wszystkie na łączną kwotę 111 tysięcy złotych. To ponad dwa razy tyle co w ubiegłym roku:
- Pula środków w budżecie gminy została zwiększona tak, aby wszyscy ubiegający się o dofinansowanie mogli skorzystać z dotacji. Uchwała o dotacji celowej obowiązuj do 2020 roku, więc wszystkich zainteresowanych wymianą pieców w swoich budynkach zapraszamy do składania wniosków w przyszłym roku – kończy Monika Śliwińska-Wasilewska.
Udzielając dotacji na zmianę systemów grzewczych z węglowego na proekologiczne, gmina realizuje jedno z zadań Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Lidzbark, przyjętego Uchwałą Rady Miejskiej w Lidzbarku, w dniu 13 września 2016r., przyczyniające się do poprawy jakości powietrza na terenie Miasta i Gminy Lidzbark.
MO