Wtorek, 23 lipca 2019 r. Imieniny obchodzą : Bogna, Brygida, Apolinary
04.01.2018

Skrót wydarzeń w roku 2017 w Lidzbarku

W jednym krótkim filmie podsumowaliśmy wydarzenia minionego roku w Lidzbarku. Kliknij, a szybko dowiesz się co się działo.

 

Zadłużenie Gminy Lidzbark spada – z 5 milionów 600 tysięcy złotych w 2014 roku do 3 milionów 800 tysięcy pod koniec roku 2016. Dzięki temu będzie można sfinansować wkłady własne do inwestycji i projektów współfinansowanych przez Unię Europejską.

 

- Myślę, że w porównaniu z innymi miastami na terenie naszego województwa wśród miast o podobnej wielkości jesteśmy miastem o najniższym zadłużeniu, warto wskazać, że zadłużenie naszej gminy na koniec 2017 roku będzie wynosiło 6,7 % - mówi burmistrz Maciej Sitarek.

 

***

 

Lidzbarscy radni jednogłośnie przyjęli budżet na 2017 rok. Zaplanowano w nim 43 zadania inwestycyjne, nastawione głównie na przebudowę infrastruktury drogowej oraz remonty i modernizacje budynków użyteczności publicznej a ich kwota przekroczy 7 milionów 300 tysięcy złotych.

 

- Sytuacja finansowa naszej gminy jest dobra, powiedziałbym nawet, bardzo dobra. Opinie na temat finansów naszego samorządu pojawia się w rankingach i wiadomościach i plasujemy się tam bardzo wysoko – mówi Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Tomasz Dudaniec.

 

Luty 2017

 

Zespół Szkół w Lidzbarku zorganizował szósty Dzień Otwarty. Sala gimnastyczna wypełniła się stoiskami, przy których gimnazjaliści mogli poznać szczegóły interesujących ich kierunków kształcenia.

 

- Ta impreza odbywa się cyklicznie i ma promować szkolnictwo zawodowe i pokazać jak uczymy w szkole zawodowej jak i na poziomie technikum i do czego przygotowujemy uczniów – mówi dyrektor Zespołu Szkół w Lidzbarku Andrzej Piątkowski.

 

***

 

Lidzbarski MOSiR zorganizował gry i zabawy na lodowisku, które zyskuje coraz większą popularność. Mimo wyjątkowo siarczystego mrozu na lodowisku nie zabrakło dzieci i młodzieży chętnej do zabawy.

 

- Są to przede wszystkim gry i zabawy na lodzie doskonalące umiejętność jazdy na łyżwach przodem, tyłem, slalomem, prowadzenie krążka kijem hokejowym, strzały na bramkę – mówi dyrektor MOSiRu.

 

Marzec 2017

 

Na marcowej sesji Rady Miasta w Lidzbarku radni podjęli uchwałę dostosowującą lidzbarskie placówki oświatowe do nowych realiów zakładających likwidację gimnazjów.

 

- Najważniejsze jest to, że na czas obecny nie będzie zwolnień nauczycieli, co nas cieszy, bo mądre władze samorządowe, mądry burmistrz, mądrzy radni chcieli uniknąć tego problemu – mówi radny Michał Dzimira.

 

***

 

Zakończono remont dziecięcej części lidzbarskiej przychodni zdrowia. Podczas prac wyremontowano łazienki dla pacjentów oraz personelu, zmieniono układ pomieszczeń, powiększono poczekalnie, powstał także nowy gabinet lekarski.

 

Kwiecień 2017

 

Lidzbarska Rada Miejska ma nowego wiceprzewodniczącego. Decyzją radnych nieobsadzoną od stycznia funkcję objął Michał Kwiatkowski.

- Bardzo dziękuję za powierzenie mi funkcji Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Lidzbarku. Jako najmłodszy radny obecnej kadencji dołożę wszelkich starań aby powierzona mi funkcję wykonywać godnie i sumiennie – mówi radny.

 

***

 

Padł kolejny rekord, tym razem na II Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Lidzbark Miasto Rytmu. Uczestniczyło w nim ponad 450 osób tańczących w 21 zespołach, które przyjechały do Lidzbarka z całej Polski.

- Moim największym sukcesem jest to, że oni się w ogóle ruszają i to kochają. Dla mnie to jest najważniejsze i to mi się podoba. Dla mnie liczy się to, żeby to poczuli i pokochali – podkreśla lidzbarski instruktor tańca z Daria Piotrowicz.

 

Maj 2017

 

Po blisko roku prac budowlanych otwarto rondo na skrzyżowaniu ulic Zieluńskiej, 3 – Maja, Słonecznej oraz Żeromskiego. Marszałek województwa przyznaje, że bez pomocy Miasta i Gminy Lidzbark prawdopodobnie nie udałoby się tej inwestycji zrealizować:

- Dużą rolę odegrał tu samorząd Lidzbarka, ponieważ zaakcentował znaczną kwotę, żeby wesprzeć działania województwa i dzięki tej współpracy, jak widać przy dobrym projekcie udało się zrealizować bardzo ważny obiekt o znaczeniu komunikacyjnym – mówi Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin.

 

***

 

Do sportowych imprez promujących Miasto i Gminę Lidzbark dołączyła kolejna: Lidzbarski Maraton MTB. Ponad 120 zawodników przy pięknej pogodzie zmagało się na pieczołowicie przygotowanej malowniczej trasie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Do zawodów zgłosili się rowerzyści z wielu miejsc Polski.

 

- Jest to kolejna duża impreza, kolejne wydarzenie sportowe, które myślę wpisze się na stałe w cykl imprez sportowych w naszej gminie. Uważam, że to bardzo dobrze, że ten wachlarz imprez sportowych się powiększa i jest ich coraz więcej. I to nie tylko dla zawodowców – mówi burmistrz Maciej Sitarek.

 

***


Czerwiec 2017

 

Wspólne inwestycje są sprawdzianem dobrej współpracy pomiędzy samorządami. Przykładem może być nowo otwarta droga Kiełpiny-Rynek. Inwestycja zrealizowana została wspólnie przez Gminę Lidzbark oraz Gminę Grodziczno, a w jej otwarciu mieliśmy okazję uczestniczyć w sobotę 3 czerwca.

 

- To kolejna duża przebudowa w miejscowości Kiełpiny. Udało nam się wybudować około kilometra drogi przy dofinansowaniu w wysokości ponad 500 tysięcy złotych. Droga jest piękna, szeroka, z dobrą nawierzchnią, z odpowiednio wyprofilowanym poboczem – mówi burmistrz Maciej Sitarek.

 

***

 

W Szkole Podstawowej imienia Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku odbyła się uroczystość z okazji dwóch jubileuszy: 140-lecia istnienia szkoły oraz 40-lecia nadania jej imienia. Tak wyjątkowe wydarzenia wymagały wyjątkowej oprawy.

 

- Jest to wspaniały jubileusz dla całej naszej społeczności szkolnej. Jako dyrektor jestem niezmiernie dumna, że mogę gościć tak wspaniałych gości na dzisiejszej uroczystości, absolwentów, sponsorów, emerytowanych nauczycieli oraz wiele innych osób. Cieszymy się, że mamy takie święto – mówi Beata Piątkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku.

 

Lipiec 2017

 

Kolejny etap prac w przychodni zdrowia przy ulicy Brzozowej w Lidzbarku mamy już za sobą. Remont tym razem obejmował cały hol na piętrze budynku oraz klatkę schodową a w tym malowanie ścian, wymianę drzwi gabinetów, podłogi oraz grzejników. Przybyło tez gustownych dekoracji. Z wykonanych prac cieszą się zarówno pacjenci, jak i lekarze:

 

- Zdecydowanie! Po prostu wygląd wizerunek korytarzy, łazienek na pewno wpływa na lepsze samopoczucie i na lepsze bycie tutaj w tych pomieszczeniach – mówi lekarz Ryszard Wielechowski.

 

***

 

Trzydniowe obchody Urodzin Lidzbarka rozpoczęły się zabawami dla najmłodszych oraz koncertem Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Lidzbarka. Koncertował Fenix Band oraz Piękni i Młodzi a gwiazdą był w tym roku zespół Kombii. Ostatni z Dni Lidzbarka to oczywiście Turniej Sołectw, w którym zmagają się ze sobą najbardziej waleczne sołectwa Gminy Lidzbark oraz Jarmark bogaty w pyszną kuchnię przygotowaną między innymi przez koła gospodyń wiejskich.

 

- Tegoroczne Dni Lidzbarka uważam za naprawdę udane, myślę, że gwiazdy spodobały się naszym mieszkańcom. Już teraz zapraszamy na przyszły rok – będzie jeszcze lepiej – zapewnia burmistrz Maciej Sitarek.

 

Sierpień 2017

 

Podpisano umowę na dofinansowanie w kwocie 617 tysięcy złotych na urządzenie i oznakowanie trasy rowerowej nad jeziorem Lidzbarskim wraz z infrastrukturą towarzyszącą. 8 kilometrowy odcinek powstanie do końca czerwca 2018 roku.

- Powstanie jeszcze wiata dla rowerzystów, będzie miejsce, gdzie można będzie naprawić rower gdy dojdzie do jakiegoś uszkodzenia. Trasa będzie oznakowana i przyjazna nie tylko dla turystów ale w szczególności dla mieszkańców – mówi zastępca burmistrza Janusz Bielecki.

 

***

 

Jak przekazać dzieciom i młodzieży dobre nawyki żywieniowe tak, by ich nie zanudzić i nie zniechęcić do jedzenia warzyw i owoców? Agencja Rynku Rolnego w Olsztynie oraz Miasto i Gmina Lidzbark połączyły zabawę na plaży z propagowaniem zdrowego żywienia:

 

- Dziś kolejne wielkie wydarzenie tych wakacji, festyn pod hasłem zdrowego żywienia przy użyciu owoców i warzyw. Instytucje rolne zaangażowały się w edukację najmłodszych, żeby propagować zdrowy styl życia i odżywiania. Dziś spotykamy się na lidzbarskiej plaży przy rzeźbie z piasku. Przy konkurencjach sportowych i zręcznościowych, które kumulują się właśnie wokół zdrowego odżywiania – mówi burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek.

 

Wrzesień 2017


Trzydziestu wnioskodawców zostało zaproszonych na podpisanie umów dotyczących dofinansowywania wymiany pieców. Po raz pierwszy w historii Gminy Lidzbark uruchomiono procedury dopłat za wymianę ogrzewania węglowego na proekologiczne.

 

- Został stworzony program, który umożliwia dofinansowanie wymiany pieca, każdemu naszemu mieszkańcowi. Wynosi do 50% całych kosztów związanych z inwestycją ale nie więcej niż 3 tysiące złotych – mówi burmistrz Maciej Sitarek.

 

***

 

We Wlewsku odbyło się święto cebuli – ostatnia w roku impreza tematyczna jednocześnie podsumowująca tydzień Cittaslow. Sołectwo słynie z uprawy tego warzywa, więc wybranie go na temat festynu był oczywisty:

 

- Dzisiaj po wielu latach mamy w naszej miejscowości pierwszy festyn tematyczny o nazwie Święto Cebuli. Nazwaliśmy go tak, dlatego, że od lat nasza wieś słynie z obierania cebuli – mówi Cyprian Żach.

 

Październik 2017

 

Lidzbarscy seniorzy zainaugurowali pierwszy rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uroczystość została połączona z koncertem dla słuchaczy, wręczeniem indeksów oraz z debiutem Ogólnopolskiej Karty Seniora. Inicjatorem powstania lidzbarskiego UTW jest burmistrz Maciej Sitarek.

 

- Mamy szeroki zakres działania, walczymy, żeby starsze osoby nie zamknęły się w domach, żeby wyszły do ludzi, wyszły do nas, i podjęły trud kształcenia umysłu i ciała. Im człowiek jest bardziej sprawny fizycznie umysłowo tym czuje się młodszy – Jerzy Wisiński, prezes UTW w Lidzbarku.

 

***

 

W głosowaniu do budżetu obywatelskiego mieszkańcy Lidzbarka większością głosów zdecydowali, że w przyszłym roku w naszym mieście powstaną tężnie solankowe. Oprócz nich mieszkańcy byli zainteresowani między innymi czipowaniem psów oraz bezobsługową wypożyczalnią rowerów.

 

- Chciałem bardzo serdecznie podziękować za Wasz udział i wkład. Dla mnie zdanie mieszkańców jest bardzo ważne. Chcielibyśmy realizować to, czego Państwo oczekujecie, te pomysły, które są ważne i uważacie, że w pierwszej kolejności powinny znaleźć się w naszym mieście - mówi burmistrz Maciej Sitarek.

 

***

 

Trwa remont w byłej Szkole Podstawowej przy ul. Zieluńskiej, gdzie powstanie pierwszy w Lidzbarku, a także w powiecie żłobek. Prace zakładają gruntowną przebudowę budynku i dostosowanie go do potrzeb zarówno dzieci jak i rodziców. Koszt modernizacji to niemal 567 tysięcy złotych z czego 256 tysięcy to dofinansowanie pozyskane w ramach konkursu „MALUCH plus”.

 

- Jest to żłobek, na który dostaliśmy dofinansowanie z programu „MALUCH plus”. Już od nowego roku zostanie uruchomiony. Powstanie 20 miejsc dla dzieci z terenu miasta i gminy Lidzbark. Planujemy zatrudnienie na poziomie 7 – 8 osób – tłumaczy burmistrz Maciej Sitarek.

 

Listopad 2017

 

Na plaży miejskiej w Lidzbarku powstał park linowy, na którym dzieci będą mogły sprawdzić swoją zręczność i doświadczyć dużej dawki pozytywnej adrenaliny. Park linowy jak podkreślił burmistrz powstał w ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego a pomysł stworzenia go podsunęła Młodzieżowa Rada Miasta.

 

- Bardzo było fajnie, trochę się bałam bo byłam pierwsza, ale potem jak przyszła moja koleżanka, która była za mną to mi w wielu sytuacjach mogła pomóc – mówi Tamara Celmer.

 

- Było bardzo fajnie, ale dla mnie najstraszniejszym z tego parku było tamto koło, które się bujało i się bardzo bałam – mówi Kinga Banacka.

 

***

 

Samorząd Lidzbarka pozyskał środki na termomodernizację dwóch budynków szkolnych w Słupie i Kiełpinach w wysokości niemal miliona złotych. Zaplanowane remonty są bardzo ważne dla dyrekcji chcącej jak najbardziej obniżyć koszty ogrzewania:

 

- Dzięki przychylności pana burmistrza Macieja Sitarka udało się pozyskać fundusze na termomodernizację budynku naszej szkoły, za to jesteśmy mu bardzo wdzięczni, że pomyślał o naszej placówce – mówi dyrektor szkoły w Kiełpinach Gabriela Marcinkowska.

 

Grudzień 2017

 

Uwadze mieszkańców Lidzbarka z pewnością nie uszły odnowione elewacje wielu budynków w mieście, zarówno zabudowy wielorodzinnej jak i zabytkowych kamienic. Przy okazji remontów w jednym z najbardziej widocznych miejsc pojawił się herb Lidzbarka.

 

- Pożyczyliśmy od strażaków podnośnik, na podnośniku postawiliśmy projektor i cała praca została wyświetlona i odrysowana. Następnie farbami cały kontur został zrobiony. Później wałek i pędzle. Raz mniejszy wałeczek, raz większy i tak powoli się całą pracę zrobiło – tłumaczy wykonawca, Patryk Czapliński.

 

***

 

Od lat wyczekiwana modernizacja mostu na rzece Wel przy ulicy Działdowskiej trwa. Proszący się o remont ponad 60-letni obiekt został już zdemontowany. Dla samochodów wyznaczono objazdy, ale piesi mogą bez przeszkód poruszać się jak dawniej, ponieważ dla nich powstała specjalna drewniana kładka.

 

- Prace skończą się wraz z końcem maja 2018 roku i co najważniejsze - oprócz nawierzchni i zupełnie nowego mostu znajdą się na nim dwa szerokie przejścia dla pieszych. Już nie będzie takiego zagrożenia dla dzieci jakie było wcześniej – tłumaczy burmistrz Maciej Sitarek.

 

MO

 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© MD 2010-2019
Portal wykorzystuje pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) własne oraz systemów zewnętrznych, w celu analizowania zainteresowań czytelników naszego portalu i zgodnie z rozporządzeniem RODO. Więcej informacji w naszej polityce prywatności