Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków UE, przy współudziale Samorządu Powiatowego. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół, przedsiębiorcy, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, partnerskiej uczelni - Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie oraz gimnazjaliści.
- Są to pracownie, które mam nadzieję wpłyną na rozwój kształcenia praktycznego na naszym terenie, w powiecie działdowskim i gminie Iłowo. Uważam, że na dzień dzisiejszy nasza szkoła spełnia wszystkie kryteria żeby kształcić przyszłych specjalistów i fachowców w zawodach technicznych – powiedział Jacek Markiewicz, dyrektor ZSZ w Iłowie – Osadzie.
Na stworzenie nowoczesnych pracowni do kształcenia w zawodzie techniki mechanik placówka uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości ponad 400 000 zł. Wkład własny w kwocie ponad 43 tys. zł. wniosło Starostwo Powiatowe w Działdowie. W chwili obecnej są to najbardziej nowoczesne pracownie w powiecie działdowskim, kształcące specjalistów w dziedzinie obróbki skrawaniem.
- Jestem przekonany, że te działania przyczynią się do rozwoju kształcenia zawodowego, które zgodnie z doktryną rządową ma polegać na reaktywacji kształcenia zawodowego. Sądzę, że działania dyrekcji służą nie tylko rozwojowi kształcenia zawodowego, ale i jego podniesienia jego jakości, by dostosować je do wymogów i potrzeb lokalnego rynku pracy – powiedział Marian Brandt, vice Starosta działdowski.
Zadowolenia z kształcenia specjalistów do obsługi urządzeń sterowanych numerycznie nie kryli również lokalni przedsiębiorcy. Inicjatywę dyrekcji placówki i władz samorządowych chwalili Gabriel Chojak, Prezes Zarządu firmy Dekorglass oraz Teresa Miecznik, reprezentująca 3 firmy: Heinz Glas, Heinz Plastics i 2HD.
Oficjalne otwarcie pracowni zbiegło się z Dniami Otwartymi w Zespole Szkół Zawodowych w Iłowie-Osadzie. Jeszcze do końca tygodnia placówka będzie otwarta dla wszystkich osób, które będą chciały ją odwiedzić, by zapoznać się z jej ofertą edukacyjną.
RW