Dziś jest Poniedziałek, 23 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą : Egon, Idzi, Jerzy, Wojciech
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Promowali książkę o gminie i projekty unijne [FILM]

05-01-2018
Fot. Podczas sesji Młodzieżowej Rady Gminy Płośnica odbyła się promocja publikacji "Dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze Gminy Płośnica" (fot. MO).

Ostatnia sesja Młodzieżowej Rady Gminy Płośnica była okazją między innymi do podsumowania jej kilkunastomiesięcznej działalności oraz zaprezentowania największych osiągnięć.

 

- Jeżeli chodzi o podsumowanie Młodzieżowej Rady Gminy Płośnica to przedstawiła ona swoją działalność, przedstawiła projekt, który zrealizowała ze stowarzyszeniem Mądra Sowa – Bicykluj z nami mądrymi obywatelami. Pani przewodnicząca zadeklarowała się, że chciałby kontynuować ten projekt i wiadomo, że będzie to wymagało pewnego dofinansowania – mówi wójt Gminy Płośnica Krzysztof Groblewski.

 

Z działalności rady jest zadowolona jej przewodnicząca:

 

- Kadencja ta była owocna, udało się zorganizować przy pomocy stowarzyszenia Mądra Sowa w Gródkach inicjatywę Bicykluj z nami mądrymi obywatelami, czyli pierwszy młodzieżowy rajd rowerowy z festynem rodzinnym, który był kontynuowany w roku następnym – mówi Martyna Dudek, Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy Płośnica.

 

Dla niektórych działalność w Młodzieżowej Radzie już się kończy, ale rozpoczęte inicjatywy z pewnością będą kontynuowane:

 

- Wybory do nowej kadencji na pewno są w planach. Ja nie mogę już kandydować, ale myślę, że osoby młodsze, które są w Młodzieżowej radzie na pewno będą kandydowały i będą kontynuowały nasze działania więc mam nadzieję, że rajd rowerowy będzie kontynuowany w roku następnym – dodaje Martyna Dudek.

 

Nie bez przyczyny miejscem spotkania była świetlica w Skurpiu. Przybyli goście mieli okazję zapoznać się z efektami zrealizowanego tu projektu pn. Wzmocnienie kapitału społecznego poprzez wsparcie świetlicy w Skurpiu:

 

- W ramach tego projektu została wykonana elewacja, podłoga, zakupione nagłośnienie. Na ten cel wydaliśmy 31 tysięcy, z czego dofinansowanie to 20 tysięcy. Chciałem podziękować mieszkańcom miejscowości Skurpie, za zaangażowanie, pracę społeczną. To wymaga ogromnego zaangażowania ze strony wszystkich mieszkańców, bo jeden lider nic nie zrobi. W grupie można osiągnąć efekt, który bardzo cieszy – mówi wójt Krzysztof Groblewski.

 

Kolejnym punktem spotkania była promocja publikacji "Dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze Gminy Płośnica".

 

- Najnowsza publikacja Dziedzictwo Kulturowo-Przyrodnicze Gminy Płośnica to rodzaj przewodnika po ziemi działdowskiej, które Towarzystwo Miłośników Ziemi Działdowskiej realizuje od 30 lat. Najpierw były to rajdy piesze, rowerowe, spływy kajakowe. A obecnie próbujemy podsumować te nasze wędrówki w formie wydawnictw i przewodników. Pierwszym był przewodnik po Działdowie, potem Gmina Działdowo, teraz Gmina Płośnica a już jesteśmy po słowie z Gminą Iłowo. W ten sposób zamkniemy cały cykl zapoczątkowany w roku 1994 Mapą turystyczna Powiatu Działdowskiego – tłumaczy historyk Marian Odachowski.

 

Publikacja to efekt współpracy Gminy Płośnica oraz OSP w Płośnicy i kolejnego dofinansowania z UE Wartość projektu to 12 500,00 zł, a dofinansowania 10 000,00 zł. Co w niej znajdziemy?

 

- Przede wszystkim szlaki turystyczne, przyrodnicze, kulturowe na terenie Gminy Płośnica, takie było założenie wydawcy, czyli pana Wójta i Ochotniczej Straży Pożarnej w Płośnicy, bo ona jest beneficjentem tego projektu. Są opisy miejscowości, zabytki, notki biograficzne oraz bardzo interesujące ilustracje, zarówno karty pocztowe, zdjęcia, mapy, plany miejscowości i wreszcie fragmenty pamiętników i dokumentów. Rzecz jest pięknie ilustrowana, zdjęć jest naprawdę dużo i myślę, że każdy chętnie zapozna się z tą publikacją – dodaje autor.

 

Nie obyło się bez podziękowań i wyróżnień dla najaktywniejszych mieszkańców miejscowości Skurpie.

 

MO

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).