Dziś jest Środa, 25 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą : Erwina, Jarosław, Marek
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

W szpitalu otwarto nowoczesne Izby Przyjęć

04-01-2018
Fot. W szpitalu otwarto nowoczesne Izby Przyjęć. (Fot. MO)

Działdowski szpital w nowej lokalizacji - tuż za wejściem głównym uruchomił nowoczesną Ogólną Izbę Przyjęć i Izbę Przyjęć dla Dziecka.

 

Zostały one zlokalizowane w miejscu, gdzie dawniej znajdowała się administracja szpitala. Ta, w styczniu 2017 roku została przeniesiona do przebudowanego budynku po byłej szpitalnej pralni.

 

 - Przebudowę tę wykonywaliśmy dzięki środkom pozyskanym z powiatu i uważamy, że pacjenci przychodzący do szpitala mają dużo lepsze warunki aniżeli mieli wcześniej. Dzięki opuszczeniu przez administrację pomieszczeń w budynku głównym szpitala pozyskaliśmy na parterze pomieszczenia na trzy dodatkowe poradnie i powiększenie poczekalni. W pomieszczeniach po danej Izbie Przyjęć będą urządzone dwa gabinety z poczekalniami. Myślimy, że to jest dużo potrzebniejsze na wejściu do szpitala, aniżeli dyrekcja, kadry, płace – jednym słowem administracja. W tym momencie Izba Przyjęć jest dostosowana do obowiązujących nas wymogów – mówi dyrektor Elżbieta Leżuchowska.

 

W odzyskanej po administracji przestrzeni wybudowano pomieszczenia o łącznej powierzchni około 107 m2. Obecnie pacjent skierowany do szpitala powinien kierować się do wejścia głównego, gdzie przy holu głównym znajdują się punkt rejestracji pacjentów z poczekalnią, trzy pokoje przyjęć pacjentów, pomieszczenie higieniczno-sanitarne dla dorosłych oraz pomieszczenia do przyjmowania dzieci z poczekalnią i dostosowanym pomieszczeniem higieniczno-sanitarnym.

 

 - Te zmiany, które są realizowane od kilku lat są niezbędne, bo Ministerstwo Zdrowia wprowadza dla tego typu placówek standaryzację. Przez ostatnie lata te przepisy nie mogły wejść w życie z powodu nakładów trudnych do zrealizowania przez jakikolwiek szpital. Jednak Powiat Działdowski co roku przeznacza milion złotych na dostosowanie szpitala do obecnych standardów. Przenosimy poradnie a miejsca po nich przeznaczamy na polepszenie warunków pracy oddziałów. A, że to są nowe obiekty po remontach to są oczywiście ładne. Kolory, oświetlenie i sprzęt są nowoczesne i robią duże wrażenie. Myślę, że w takim kierunku dalej będzie szpital szedł korzystając z naszych środków i środków zewnętrznych, które się czasem trafiają. I w końcu dojdziemy do takiego momentu, że te wszystkie standardy, których się od nas wymaga spełnimy – zapewnia starosta Marian Janicki.

 

- Pomieszczenia są bardzo dobre, wyposażone w potrzebny sprzęt, dzięki czemu pacjenta można przekazać na hospitalizację, ale tez można udzielić doraźnej pomocy tym, którzy nie są skierowani do leczenia szpitalnego. Proszę tez pamiętać, że mamy też stany zagrożenia, klęski czy też działania kryzysowego. Gdyby nie było takiej Izby Przyjęć nie można byłoby też dokonać przyjęcia wielu osób potrzebujących pomocy medycznej i lekarskiej – dodaje wicestarosta.

 

Inwestycja została zrealizowana dzięki środkom otrzymanym z Powiatu Działdowskiego, który w kwietniu 2017 roku przekazał na ten cel 200 tysięcy złotych.

 

 - Koszt przebudowy wyniósł 200 tysięcy złotych. Trochę nam to zajęło, ale w sumie na ten rok dostaliśmy milion złotych, z czego zakupiliśmy 200 stolików przyłóżkowych i 60 łóżek. To tez poprawi warunki bytowe dla pacjentów szpitala. Zawsze kupowaliśmy tylko sprzęt i aparaturę, bo to było najpotrzebniejsze, ale trzeba tez pomyśleć o pacjencie, który tu przebywa i powinien mieć spełnione dobre warunki. Dokupiliśmy również sprzęt za kilkaset tysięcy złotych – wylicza dyrektor szpitala.

 

Wszystkie omawiane zmiany zdaniem władz powiatowych przyczynią się do poprawy jakości świadczonych przez szpital usług:

 

 - Do tej pory Izba Przyjęć nie spełniała żadnych norm, zgodnie z rozporządzeniem ustawy o działalności leczniczej, która w tym roku zobligowała szpital do takich standardów. Izba przyjęć nie zapewniała przede wszystkim ochrony danych osobowych. Pacjent był przyjmowany, drugi za kotarą wszystko słyszał. Tego nie powinno być. Po drugie nie mieliśmy wydzielonych miejsc przyjęcia dziecka, matki z dzieckiem, dorosłego, kobiet ciężarnych czy osób podejrzanych o zakażenia. Dziś szpital spełnia te normy i myślę że będzie to służyło naszemu społeczeństwu i tym, którzy będą korzystali z opieki zdrowotnej – mówi wicestarosta Marian Brandt.

 

Izba Przyjęć pracuje w godzinach od 8:00 do 20:00 i wykonywane będą w niej czynności medyczne związane tylko i wyłącznie z przyjęciem pacjenta ze skierowaniem na odziały szpitalne. Pozostali pacjenci w przypadkach nagłych powinni kierować się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz nocnej i świątecznej ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.

 

MO

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


OFERTY PRACY (0)

    Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).