Dziś jest Czwartek, 24 maja 2018 r. Imieniny obchodzą : Joanna, Maria, Milena, Zuzanna
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Rozmawiali jak zatrzymać budowę kurników [FILM]

04-12-2017
Fot. Samorządowcy łączą siły przeciw ekspansji uciążliwych ferm drobiu i trzody chlewnej i zastanawiają się jak powstrzymać inwestorów (fot DB).

Jak powstrzymać ekspansję niechcianych ferm brojlerów w naszym województwie? Dyskusja na ten temat toczyła się Bibliotece Miejskiej.

 

Debatę zorganizował warmińsko-mazurski oddział stowarzyszenia Młoda Prawica. W dyskusji w roli mówców wystąpili Grzegorz Mrowiński burmistrz miasta Działdowo, Marek Wolszczak wójt gminy Kozłowo i Sławomir Pszenny radny miasta Działdowo. Inwestor nie skorzystał z zaproszenia do udziału w debacie.

 

Mieszkańcy Sarnowa oraz Kozłowa wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec wdrażania tego typu inwestycji, argumentując to zanieczyszczeniem powietrza oraz obniżonym standardem życia. Sądzimy, że czynnikiem rozwiązującym bardzo dużą część problemów, z jakimi spotykają się mieszkańcy naszego województwa, da się rozwiązać poprzez dialog społeczny i głęboką dyskusję. Dlatego organizujemy tę debatę - mówił Krzysztof Gołębiowski, przewodniczący oddziału.

 

Województwo Warmińsko-Mazurskie, a w szczególności Mazury, boryka się z problemami licznie powstających ferm wielkopowierzchniowych. Napływ tych inwestycji spowodował, że w ciągu 8 lat powiat nidzicki oraz mławski stały się największymi "zagłębiami" kurników i obiektów do hodowli trzody chlewnej w Polsce. Inwestorzy stracili umiar oraz zdrowy rozsądek i przez zbyt duże nasycenie rynku szukają nowych miejsc na zrealizowanie swoich inwestycji. Swoją uwagę skupili teraz na powiecie nidzickim oraz na powiecie działdowskim.

 

Wielkie firmy wykorzystują swoje zaplecze finansowe oraz braki jeśli chodzi o plany zagospodarowania przestrzennego mniej zamożnych gmin. Głos mieszkańców musi zacząć być respektowany przez firmy, które myślą, że są ponad prawem. Nasza debata utwierdziła mnie w tym, że obywatele okolicznych gmin są zmotywowani i niezwykle zgodni co do jednego. Takie inwestycje nie mogą mieć miejsca bez rzeczowych konsultacji społecznych i ja wraz z całym naszym stowarzyszeniem sprzeciwiamy się takiemu traktowaniu mieszkańców. Miejmy nadzieję, że sprawa ta rozwiąże się na korzyść gmin borykających się z tym problemem i zabezpieczymy się również na przyszłość aby podobne sytuacje nie miał miejsca, gdyż kto wie czy ten problem nie nasili się z biegiem czasu i nie przyjmie charakteru krajowego. - Kamil Leśny, działacz stowarzyszenia i główny koordynator projektu.

 

Daniel Blautenberg

 

 

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).