Dziś jest Wtorek, 24 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą : Aleksy, Egbert, Fidelisa, Grzegorz
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Dostaniemy NOWĄ, ale nie DODATKOWĄ [FILM]

02-12-2017
Fot. Będzie NOWA, ale nie DODATKOWA. (Fot. RW)

Działdowski szpital otrzyma karetkę pogotowia. Nie będzie to jednak DODATKOWA (czyli czwarta) a NOWA - w miejsce już wysłużonej.

 

Powiat działdowski obiegła wieść, że szpital otrzyma nową karetkę pogotowia. Starosta wyjaśnia jednak, że to nieporozumienie: nie będzie to DODATKOWA, czyli czwarta, jaką posiadamy a NOWA, w miejsce tej już wysłużonej.

 

O wyjaśnienie tej kwestii poprosił na ostatniej sesji Rady Powiatu wiceprzewodniczący Wiesław Smereczyński a odpowiedzi udzielił starosta Marian Janicki:

 

 - Ministerstwo na dzień dzisiejszy nie widzi możliwości wyrażenia zgody na uruchomienie czwartej karetki w systemie, ponieważ ich zdaniem alokacja w dniu 5 stycznia 2017 roku spowodowała, że system działa w tej chwili źle. Średnie i maksymalne czasy dojazdu uległy znacznemu pogorszeniu. A jeśli chodzi o teren Rybna i okolic – niewiele się z tego tytułu poprawiło. Dlatego pan minister powiedział, ze przygotowuje pismo do pana wojewody sugerując przywrócenie alokacji karetki P2 z Rybna do Działdowa. I z taką informacją żeśmy od pana ministra wyszli. Niektóre środowiska na swoich fecabookach poinformowały, jakoby czwarta karetka była. Ja mogę powiedzieć tylko tyle, że są to pojazdy. Nowe pojazdy na wymianę starych karetek. Będą więc trzy karetki: dwie P i jedna S, o żadnych innych decyzjach nie wiem. Żeby do systemu weszła nowa karetka to pan wojewoda musi złożyć wniosek i dopiero taki dokument zatwierdzony przez ministra może być podstawą do wdrożenia czwartej karetki. Pan minister powiedział, że w budżecie państwa nie ma wzrostu wydatków na ratownictwo medyczne i po uchwaleniu ustawy budżetowej wystąpi do wojewodów o opracowanie programu oszczędnościowego. W takim wypadku szansę na wprowadzenie czwartej karetki do systemu widzę bardzo słabo. Jest mi przykro, że niektórzy pokazali zdjęcie z tego spotkania wygumkowując moją osobę. To jest rzecz niekulturalna, takich rzeczy się wśród ludzi nie robi. Chociaż powiem szczerze, ze Pani senator Orzechowska opublikowała na stronie facebookowej pełne zdjęcie, za co jej serdecznie dziękuję, bo zachowała się przyzwoicie  – wytłumaczył starosta Marian Janicki.

 

Ilość karetek w powiecie się nie zmieni, nadal będziemy posiadali dwie karetki typu P (ambulans, który jest dysponowany do wypadków, urazów, zachorowań gdzie nie jest wymagane zadysponowanie załogi S. Może zostać skierowany do zgłoszenia w przypadku braku karetki S. Składa się z 3 osób – pielęgniarek lub ratowników medycznych oraz kierowcy.) i jedną typu S (ambulans reanimacyjny, używany w stanach zagrożenia życia. W obsadzie karetki musi być lekarz o określonej specjalności, ratownik medyczny lub pielęgniarka oraz kierowca).

 

MO

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).