Dziś jest Piątek, 27 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą : Felicja, Teofil, Zyta
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Dane statystyczne i informacje ogólne

29-11-2017
Fot. Powiat Działdowski - dane statystyczne i informacje ogólne. (Fot. MO)

Powiat działdowski leży w południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Pojezierzu Mazurskim, w częściach: Wyżyny Nidzickiej, Równiny Urszulewskiej i Garbu Lubawskiego.

 

W jego skład wchodzi 6 gmin: miejska Działdowo, miejsko-wiejska Lidzbark oraz 4 gminy wiejskie: Działdowo, Iłowo-Osada, Płośnica i Rybno. W granicach wyżej wymienionych gmin znajduje się 105 sołectw oraz 141 miejscowości, w tym 2 miasta: Działdowo i Lidzbark. Ok. 29 % powierzchni powiatu stanowią lasy i grunty leśne, natomiast ok. 50 % użytki rolne. Grunty orne są w większości glebami IV i V klasy, co wywiera znaczący wpływ na jakość i charakter produkcji rolnej. Wśród upraw dominują zboża tj. żyto, pszenżyto i jęczmień. Natomiast głównymi kierunkami produkcji zwierzęcej są: hodowla drobiu, trzody chlewnej oraz bydła.

 

Powierzchnię powiatu wynoszącą 954 km2, zamieszkuje ok. 66 tys. mieszkańców. W Działdowie i Lidzbarku mieszka ok. 44 % ogółu ludności powiatu. W miastach tych koncentruje się działalność gospodarcza i społeczna. Powiat należy do najgęściej zaludnionych powiatów ziemskich województwa warmińsko-mazurskiego. Średnia gęstość zaludnienia wynosi tu 69 os./km2. Mieszkańców w wieku przedprodukcyjnym jest ok. 14,2 tys., produkcyjnym (powyżej 17 lat) ok. 41,7 tys., natomiast poprodukcyjnym ok. 9,2 tys. Najwięcej osób zatrudnionych jest w sektorze usług - 38,4% ogółu pracujących, w przemyśle i budownictwie pracuje – 34,9 %, natomiast w rolnictwie, leśnictwie i łowiectwie – 26,7%.

 

199Powiat posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową i kolejową. Przez jego teren przebiega magistrala kolejowa E65 Warszawa-Gdańsk i pięć dróg wojewódzkich W538, W541, W542, W544 i W545, a w pobliżu droga o znaczeniu krajowym E-7 Warszawa - Gdańsk. Sieć dróg wojewódzkich, powiatowych o łącznej długości 315,5 km i gminnych zapewnia dogodne warunki komunikacyjne do transportu pasażerskiego i towarowego.

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).