Dziś jest Poniedziałek, 18 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą : Długosław, Efrem, Marek
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Ponad pół miliona złotych na Fundusz Sołecki [FILM]

10-11-2017
Fot. Mieszkańcy Gm. Działdowo mogą dofinansować lokalne projekty z funduszu sołeckiego. Do wydania będzie prawie 600 tys. zł (fot. MO).

Budżet obywatelski działa w naszym regionie od dwóch lat. Jego odpowiednik - Fundusz Sołecki funkcjonuje w Gminie Działdowo już od lat pięciu i w tym roku uchwalony zostanie kolejny.

 

Kwota funduszu sołeckiego w Gm. Działdowo jest niemała, gdyż wynosi niemal 600 tysięcy złotych. Wójt tłumaczy, że wydatki ewoluują wraz rozwojem wsi.

 

- W związku z tym, że pierwsze środki były przeznaczone na budowę i doposażenie placów zabaw, następne na doposażenie świetlic, budowę i naprawę boisk, zwłaszcza do siatkówki, których u nas nie było i oczywiście imprez integracyjnych. Dziś mając to wszystko sołtysi zastanawiają się na co te pieniądze wydać. W związku z tym próbujemy ich przekonać do inwestowania w trwałe rzeczy typu chodniki, przebudowa dróg. Oczywiście fundusz nie wystarczy na to ale jest jakimś udziałem. Tak było w Uzdowie czy Krasnołące. W ten sposób zachęcamy do tego, żeby patrzeć nie tylko na rozrywkową część ale i żeby poprawiać chodniki i drogi. Wspólnymi siłami łatwiej będzie nam to wszystko zrobić – wyjaśnia wójt Gminy Działdowo Paweł Cieśliński.

 

Również mieszkańcy odpowiedzialnie podchodzą do wydatkowania funduszu sołeckiego:

 

- Mają sporo swobody, aczkolwiek w pewnych ramach musza się poruszać, bo fundusz realizujemy i jego wykonawcami jesteśmy my – Urząd Gminy i wiadomo, że musimy te środki wydawać zgodnie z prawem. Dlatego nie jesteśmy w stanie zrealizować wszystkich pomysłów, ale te, które jesteśmy wspieramy i dokładamy własne środki w miarę możliwości – dodaje wójt.

 

Po wyposażeniu świetlic, boisk i placów zabaw przyszedł czas na poważniejsze remonty. We współpracy z gminą środki z Funduszu Sołeckiego sołectwa coraz chętniej przeznaczają na naprawę chodnika, drogi czy postawienie lampy solarnej.

 

MO

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).