Dziś jest Piątek, 27 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą : Felicja, Teofil, Zyta
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Co się działo w Lidzbarku w październiku? [FILM]

07-11-2017
Fot. Dowiedz się, co się działo w październiku w Lidzbarku (fot. MO).

W jednym krótkim filmie podsumowaliśmy wydarzenia ostatniego miesiąca w Lidzbarku. Kliknij, a szybko dowiesz się co się działo.

 

Lidzbark po raz trzeci wziął udział w ogólnopolskim wydarzeniu „Zerwijmy łańcuchy”, czyli proteście przeciwko stałemu trzymaniu psów na uwięzi. Największe wrażenie zrobiła buda, do której każdy „na próbę” mógł przykuć się łańcuchem by na własnej szyi sprawdzić, jak czują się uwiązane zwierzęta…

 

-Trzymanie psów na łańcuchu jest złem. Jest to działanie powodujące cierpienie zwierząt. Nikt nie chciałby przez całe życie być przykuty łańcuchem do budy. Nikt nie chciałby być więźniem we własnym domu – mówi Iwona Gołębiewska.

 

***

 

Lidzbarscy seniorzy zainaugurowali pierwszy rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uroczystość została połączona z koncertem dla słuchaczy, wręczeniem indeksów oraz z debiutem Ogólnopolskiej Karty Seniora. Inicjatorem powstania lidzbarskiego UTW jest burmistrz Maciej Sitarek.

 

- Mamy szeroki zakres działania, walczymy, żeby starsze osoby nie zamknęły się w domach, żeby wyszły do ludzi, wyszły do nas, i podjęły trud kształcenia umysłu i ciała. Im człowiek jest bardziej sprawny fizycznie umysłowo tym czuje się młodszy – Jerzy Wisiński, prezes UTW w Lidzbarku.

 

***

 

W głosowaniu do budżetu obywatelskiego mieszkańcy Lidzbarka większością głosów zdecydowali, że w przyszłym roku w naszym mieście powstaną tężnie solankowe. Oprócz nich mieszkańcy byli zainteresowani między innymi czipowaniem psów oraz bezobsługową wypożyczalnią rowerów.

 

- Chciałem bardzo serdecznie podziękować za Wasz udział i wkład. Dla mnie zdanie mieszkańców jest bardzo ważne. Chcielibyśmy realizować to, czego Państwo oczekujecie, te pomysły, które są ważne i uważacie, że w pierwszej kolejności powinny znaleźć się w naszym mieście - mówi burmistrz Maciej Sitarek.

 

***

 

Przy ulicy Nowej w Lidzbarku pojawiły się aktywne znaki drogowe. Ich zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej i skuteczne ostrzeganie kierowców o przejściu dla pieszych. Urządzenia są proekologiczne, bo zasilane panelami słonecznymi.

 

- Ta sygnalizacja zwraca uwagę na to, ażeby zmniejszyć prędkość w połączeniu z biało czerwonymi pasami sprawi, ze to miejsce stanie się miejscem bezpiecznym – mówi Janusz Ławicki, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 2 w Lidzbarku.

 

***

 

Trwa remont w byłej Szkole Podstawowej przy ul. Zieluńskiej, gdzie powstanie pierwszy w Lidzbarku, a także w powiecie żłobek. Prace zakładają gruntowną przebudowę budynku i dostosowanie go do potrzeb zarówno dzieci jak i rodziców. Koszt modernizacji to niemal 567 tysięcy złotych z czego 256 tysięcy to dofinansowanie pozyskane w ramach konkursu „MALUCH plus”.

 

- Jest to żłobek, na który dostaliśmy dofinansowanie z programu „MALUCH plus”. Już od nowego roku zostanie uruchomiony. Powstanie 20 miejsc dla dzieci z terenu miasta i gminy Lidzbark. Planujemy zatrudnienie na poziomie 7 – 8 osób – tłumaczy burmistrz Maciej Sitarek.

 

***

 

Sezon remontowy w Lidzbarku w pełni: kolejne kamienice miejskie i budynki wielorodzinne doczekały się nowych elewacji. Program realizowany jest w całości z budżetu Miasta i Gminy Lidzbark, trwa od 2015 roku i za każdym razem przeznaczona jest na ten cel kwota 100 tysięcy złotych:

 

- Udało już się wyremontować kilkanaście budynków a w roku 2018 będzie kontynuacja. Wszystko po to, by miasto zyskało inny, lepszy wizerunek – tłumaczy zastępca burmistrza Janusz Bielecki.

 

 

***

 

Dzięki środkom z Ministerstwa Sportu i Turystyki zmodernizowanych zostanie 55 stadionów z całej Polski, w tym także lidzbarski. Dokumentacja przetargowa została podzielona na dwa etapy:

 

- Pierwszy to modernizacja płyty głównej boiska. Na to otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 258 tysięcy złotych. W ramach drugiego etapu powstanie infrastruktura lekkoatletyczna wraz z innowacyjną częścią rozgrzewkową. Także infrastruktura techniczna i budynek szatniowy. Łącznie to ponad 4 miliony złotych. Jest to potężna inwestycja, jedna z największych w naszym powiecie - tłumaczy burmistrz Maciej Sitarek.

 

MO

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).