Dziś jest Czwartek, 26 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą : Klaudiusz, Marcelina, Maria, Marzena
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Na sesji o sieci szpitali i karetce w Rybnie [FILM]

10-10-2017
Fot. Na sesji o zmianach w służbie zdrowia. (Fot. Freeimages.com)

Dyrektor szpitala Elżbieta Leżuchowska tłumaczy, jak zmieni się sytuacja działdowskiej służby zdrowia po wprowadzeniu nowej reformy.

 

Ostatnia sesja Rady Gminy Płośnica poświęcona była w dużej mierze debacie na temat działalności służby zdrowia po wprowadzeniu w życie zmian w ustawie o świadczeniu opieki zdrowotnej. Omawiane zmiany mają teoretycznie na celu wprowadzenie nowych rozwiązań usprawniających leczenie, poprawiających organizację szpitali, przychodni przyszpitalnych i ułatwiających zarządzanie nimi. Jak będzie w rzeczywistości?

 

 - Szpital w Działdowie z pierwszego poziomu wszedł do sieci szpitali, ale w zasadzie wszystko co miało wejść do sieci szpitali weszło. Nie weszły tylko te dziedziny, które w sieci w ogóle nie są, czyli oddział psychiatryczny, stacja dializ, poradnia okulistyczna, otolaryngologiczna i fizjoterapia. Te dziedziny nie weszły do sieci natomiast wszystkie pozostałe oddziały i poradnie do sieci weszły. Wszedł również oddział neurologii, który teoretycznie mógłby nie wejść, ale z uwagi na to, że posiadamy również dział udarowy, to cały ten dział wszedł do sieci. Również rehabilitacja weszła do sieci z uwagi na kontynuacje leczenia. Kontrakt jest podwyższony w stosunku do wykonania za 2015 rok o 4 procent. Ma to pozwolić sfinansować podwyżki wynagrodzeń – mówi Dyrektor Szpitala w Działdowie Elżbieta Leżuchowska.

 

Drugim, bardzo ważnym tematem debaty był wcześniej zgłaszany wniosek Rady Gminy Płośnica dotyczący zabezpieczenia dodatkowej karetki zdrowia dla Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Działdowie poprzez zmianę planu rozmieszczenia ratownictwa medycznego na obszarze działania województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

 - Drugim tematem, który zdominował sesję była kwestia karetki, która została przestawiona z Działdowa do Rybna. Powiedziałam „została przestawiona”, ale to oczywiście wynika z Wojewódzkiego Planu Ratownictwa Medycznego, my tu jesteśmy wykonawcą, który się musi dostosować do tego, co rzeczywiście w tym planie jest zamieszczone. Plan na wniosek pana wojewody jest zatwierdzany przez Ministra Zdrowia. Pan Wojewoda z tego co mi wiadomo próbował pozyskać dodatkową karetkę z Ministerstwa Zdrowia. To się nie udało, więc apelowaliśmy do uczestników spotkania o to, że jeżeli nie uda się pozyskać tej dodatkowej karetki, co oczywiście byłoby rozwiązaniem najlepszym, to apelujemy o to, by przywrócić karetkę z Rybna z powrotem do Działdowa – dodaje Elżbieta Leżuchowska.

 

Temat karetki w Powiecie Działdowskim będzie wciąż budzić wielkie emocje i wydaje się, że nie ucichną, dopóki Działdowo nie wywalczy dodatkowej karetki lub nie odzyska tej stacjonującej w Rybnie. Szanse zarówno na jedno jak i drugie rozwiązanie są coraz mniejsze…

 

Jak zmieniła się sytuacja po przeniesieniu karetki do Rybna (stan na czas od 5 stycznia do 31 sierpnia 2017):

 

Karetka specjalistyczna w Działdowie w zeszłym roku wyjeżdżała 932 razy, natomiast w tym roku, w tym samym okresie, wyjeżdżała już 1697 razy (przybyło jej 765 wyjazdów).

 

Karetka zwykła stacjonująca obecnie w Rybnie wyjeżdżała 1318 razy w zeszłym roku, w tym roku, w tym samym okresie wyjeżdżała 823 razy (o 495 razy mniej).

 

Wyjazdów poza obszar działania w ubiegłym roku było 1 procent.

 

W tym roku wyjazdów poza teren działania jest 20 procent.

 

Z wyliczeń szpitala wynika również, że interwencji kiedy został przekroczony dopuszczalny maksymalny czas dotarcia do pacjentów w zeszłym roku wynosił 24 procent, w tej chwili wynosi 42 procent.

 

MO

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


OFERTY PRACY (0)

    Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).