Dziś jest Poniedziałek, 23 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą : Egon, Idzi, Jerzy, Wojciech
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Najlepsi strażacy na zawodach w Rybnie [FILM]

03-10-2017
Fot. Na terenie boiska Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybnie odbyły się Powiatowe Zawody Strażackie (fot. MO).

Na terenie boiska w Rybnie odbyły się Powiatowe Zawody Strażackie. Zawody te były zwieńczeniem zmagań strażaków z powiatu działdowskiego.

 

Kolejny etap to zawody wojewódzkie:

 

- Gościmy strażaków z całego powiatu. Dla naszej gminy jest to wyróżnienie i wyraz uznania tego, że mamy dobrze funkcjonujące straże, dajemy sobie radę we wszystkich akcjach na terenie naszej gminy i nie tylko. Pogoda nam sprzyja strażacy są zadowoleni – mówi wójt Gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski.

 

- Biorą udział strażacy z pięciu gmin po dwie jednostki, są to jednostki, które wygrały w gminnych zawodach OSP. Każda gmina posiada od kilku do kilkunastu jednostek OSP, są zmotoryzowane, dobrze wyposażone i wyszkolone i wspierają nas, jako mieszkańców gminy we wszystkich działaniach związanych z ratownictwem. Nie tylko związane z ogniem, ale coraz więcej działań związanych z wypadkami drogowymi, powodziami. Jednostki coraz więcej biorą udział w ratowaniu mienia a coraz mniej w gaszeniu pożarów. Do tego są przygotowane. Kładziemy coraz więcej nacisku na to, by coraz więcej szkolić i doposażać jednostki OSP – dodaje Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Działdowie Paweł Cieśliński.

 

Powiatowe zawody strażackie są kulminacją przeprowadzanych wcześniej zawodów gminnych.

 

- Biorą w nich udział zawsze najlepsze jednostki poszczególnych gmin. Zgromadziliśmy tu 13 drużyn. Zawody odbywają się już od wielu lat w ten sam sposób, czyli przeprowadzamy sztafetę pożarniczą i ćwiczenie bojowe. Zawody w tym roku przeprowadziliśmy na stadionie OSiRu w Rybnie ze względu na bardzo dobre warunki, jakie tu organizatorzy nam umożliwili – tłumaczy mł. bryg. Leszek Góralski.

 

Tegoroczne zawody były świetnym widowiskiem, każda z drużyn dała z siebie wszystko a różnice w wynikach były minimalne:

 

- Dziś udało się bardzo sprawnie w ciągu dwóch godzin rozstrzygnąć konkurs. Brały udział jednostki męskie i trzy jednostki żeńskie. Rywalizacja była bardzo duża, bo to wszystkie jednostki z poszczególnych gmin. Wyniki bardzo zadowalające, bo różnice między jednostkami były niewielkie więc widać, że ten poziom jest coraz wyższy – mówi Paweł Cieśliński.

 

- Poziom bardzo wyrównany, różnica między tymi, którzy są pierwsi a tymi, którzy są ostatni są sekundowe. Jako obywatele i podatnicy tego powiatu możemy się czuć bezpiecznie, bo mamy profesjonalnych strażaków potrafiących nas obronić zawsze i wszędzie – dodaje Tomasz Węgrzynowski.

 

Zawody tego typu to jednak nie tylko widowisko a wspólna rywalizacja i możliwość konfrontacji umiejętności z kolegami z sąsiedniej gminy.

 

- Organizowane są one dla podniesienia poziomu wyszkolenia jednostek OSP, który później skutkuje przy działaniach ratowniczych. Jednostki efektywniej wykonują swoje czynności związane z prowadzeniem działań ratowniczo gaśniczych. Mają też na celu doskonalenie wytrzymałości fizycznej strażaków, którzy powinni ją posiadać podczas prowadzonych działań – tłumaczy Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Działdowie Bogdan Cywiński.

 

Komendant podkreśla, że poziom wyszkolenia, wyposażenia i zaangażowania w pracę poszczególnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie Powiatu Działdowskiego z roku na rok jest coraz wyższy:

- Jednostki nie tylko dziś, ale i na wszystkich zawodach wykazują coraz większe zaangażowanie i coraz większa efektywność. Nawet kultura zawodów jest coraz wyższa, jest coraz mniej protestów. Poziom zawodów jest coraz wyższy – mówi Bogdan Cywiński.

 

Profesjonalizm daje się zauważyć nie tylko podczas zawodów. Wójt Tomasz Węgrzynowski przypomina ostatnią akcję poszukiwawczą jednej z mieszkanek Rybna:

 

- W piątek zgłoszono na policję, że zginęła jedna z mieszkanek Rybna. I tu ogrom pracy wykonała policja, komendant powiatowy zareagował profesjonalnie, zorganizował akcję poszukiwawczą, zmobilizował kilka jednostek straży pożarnej z Rybna, przeczesywano tereny leśne i polne z terenu Rybna. W wyniku tych poszukiwań nad ranem znaleziono tę osobę zdrową i bez obrażeń. Tu też podziękowania dla Straży Granicznej, która przysłała samochód termowizyjny. To świadczy że wszystkie służby na terenie powiatu są w stanie przeprowadzić skuteczne akcje poszukiwacze – kończy wójt.

 

MO

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


OFERTY PRACY (0)

    Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).