Dziś jest Środa, 25 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą : Erwina, Jarosław, Marek
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Hoffer Triathlon Energy - dzień drugi [FILM]

05-07-2017
Fot. Hoffer Triathlon Energy 2017, czyli spektakularne debiuty, wzruszenie oraz tysiące uśmiechów, których nie był w stanie przepędzić nawet deszcz. (Fot. UMiG, Video.: Paulina Golian)

Hoffer Triathlon Energy 2017, czyli spektakularne debiuty, wzruszenie oraz tysiące uśmiechów, których nie był w stanie przepędzić nawet deszcz.

 

W ubiegłą niedzielę w Lidzbarku po raz drugi odbyły się zawody triathlonowe Hoffer Triathlon Energy 2017.

 

Wszystko zaczęło się jednak w sobotę: były bieg Run for Fun, w którym wzięli udział rodzice ze swoimi dziećmi, Malika - finalistka programu Top Chef poprowadziła warsztaty kulinarne dla mieszkańców Lidzbarka a Marcin Konieczny dzielił się swoim doświadczeniem z debiutantami. To, na co wszyscy czekali to jednak drugi dzień zmagań:

 

 - Hoffer Triathlon Energy Lidzbark w tym roku to prawie 2 razy więcej zawodników, niż w roku ubiegłym, bo na listach startowych zapłaconych, i zarejestrowanych jest 350 zawodników. Oczywiście zobaczymy ile ostatecznie się zjawi i ile ostatecznie dobiegnie do mety, bo różne rzeczy się zdarzają, ale wszystkim bardzo mocno kibicujemy. Zawodnicy ścigają się na trzech dystansach to znaczy jakim najkrótszym, który bardzo często jest ulubionym dystansem debiutantów - 1/8 Iron Mana, czyli muszą pokonać 475 m w wodzie, 22,5 km na rowerze i 5,25 km biegu. Później dystans 1/4 i 1/2, który jest najbardziej wymagającym. Zdecydowanie nie da się go pokonać bez jakiegokolwiek przygotowania. Najlepszym zajmuje on niewiele ponad 4 godziny, ale są zawodnicy, którzy muszą poświęcić nawet 6 godzin, żeby dotrzeć do mety. Wśród zawodników będzie między innymi Paweł Miziarski (zdobył 1 miejsce w 1/4), który w naszym cyklu już jest po raz trzeci, bo w Gniewinie i w Starogardzie. On będzie się ścigał na pewno z Marcinem Koniecznym (2 miejsce, o 59 sekund gorszy od miziarskiego). Myślę, że Paweł tak łatwo nie odda zwycięstwa. Z wody wychodzi bardzo szybko. Zobaczymy jak ten pojedynek się rozegra. Oprócz tego będzie Paweł Najmowicz (2 miejsce 1/4) znany też z ubiegłego roku. W ubiegłym roku w Lidzbarku był razem z bratem. startowali Tomek Spaleniak (1 miejsce 1/4), Igor Siódmiak (1 miejsce 1/8) i wiele jeszcze innych osób, które tutaj przyjadą i będą chciały wywalczyć jak najlepsze miejsce. Niektórzy traktują te starty jako przygotowanie do zawodów gdzieś za granicą, jako starty kontrolne. Dla innych jest to walka o wygraną w generalce całego cyklu. Będziemy witać wszystkich zawodników na stadionie. Przygotowaliśmy sporo atrakcji dla nich, dla ich bliskich i też dla mieszkańców, których serdecznie zapraszamy do kibicowania, do wspierania zawodników na trasie kolarskiej i biegowej – mówi Aldona Dybuk.

 

Pierwsza edycja tych widowiskowych sportowych zmagań odbyła się w naszym mieście w ubiegłym roku i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród zawodników jak i kibiców. W tym roku triathloniści walczyli w Lidzbarku o najlepsze wyniki po raz drugi:

 

- Jest to największa impreza sportowa i cieszy nas bardzo, że liczba zawodników który pojawią się w niedzielę na starcie jest dwukrotnie większa. Jest to ponad 350 osób, które wezmą w tym roku udział w zmaganiach, zarówno w wodzie, na rowerze jak i uwieńczą swój start biegiem. Jest to wyjątkowa impreza, która wpisuje się doskonale w sportowy charakter naszego miasta, doskonale współgra z turystyką, współgra z pięknymi lasami, z pięknym jeziorem i jego wszystkimi zaletami, które właśnie w ten sposób staramy się uwidaczniać, uwypuklać i pokazywać nie tylko naszym mieszkańcom, a także naszym gościom – mówi burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek.

 

Dystanse przygotowane w zmaganiach triathlonowych nazywane są „Iron Man”, czyli „Człowiek z Żelaza” nie bez powodu:

 

 - Triathlon jest bardzo wymagającą dyscypliną sportu, nie tylko patrząc od strony zawodnika, bo trzeba w końcu sprostać trzem różnym dyscyplinom, czyli przygotować się do pływania, do jazdy na rowerze i do biegania i te dystanse pokonać jednocześnie jedno po drugim. Ale Triathlon to przede wszystkim bardzo duże wyzwanie logistyczne, dlatego że wiąże rozstawienie wszystkich elementów, które składają się na triathlon, czyli strefy zmian, zabezpieczenie dróg, zabezpieczenie wody, zabezpieczenie trasy kolarskiej i biegowej. W pewnym sensie trochę paraliżujemy miasto mieszkańcom, ale ubiegły rok pokazał, że mieszkańcy okazali się bardzo wyrozumiali i zamiast narzekać się wsparli naszych kibiców gromkimi okrzykami. Zresztą było to bardzo szeroko komentowane w ubiegłym roku w całej społeczności triathlonowej, że właśnie dopingu jaki zgotowali lidzbarzacy zawodnikom już dawno wielu z nich nie widziało i na to samo liczą w tym roku – tłumaczy Aldona Dybuk.

 

Dopingu oczywiście nie zabrakło, tak jak okołotriathlonowych atrakcji. Nadleśnictwo Lidzbark przygotowało dla dzieci ciekawą strefę edukacyjną, na zawodników i kibiców na stadionie ze swoim stoiskiem czekały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Nowego Dworu i Bryńska, a z posiłkiem regeneracyjnym czekał natomiast Bar Chata. Na mecie każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal.

 

Dekoracji zawodników dokonali burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek, dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego Waldemar Buszan, wicestarosta działdowski Marian Brandt oraz sponsor tytularny Rafał Hoffer.

 

Patronatem honorowym imprezę objęli Burmistrza Lidzbarka – Maciej Sitarek, Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Starosta Powiatu Działdowskiego – Marian Janicki.

 

Wyniki:

 

1/2 IM – http://www.timerecords.pl/application/event/score/39

 

1/4 IM – http://www.timerecords.pl/application/event/score/40

 

1/8 IM – http://www.timerecords.pl/application/event/score/41

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).