Dziś jest Niedziela, 22 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą : Kaja, Leon, Łukasz, Sotera
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Wypadek pod delikatesami, trzy osoby ranne

16-05-2017
Fot. Wypadek pod delikatesami, trzy osoby ranne. (Fot. KPP)

Trzy osoby ranne, w tym jedna z urazem barku, druga z urazem biodra i ręki, a trzecia zemdlała w chwili przyjazdu ekipy ratunkowej… to tylko scenariusz zdarzenia do realizacji dla drużyn ratownictwa medycznego ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych biorących udział w XXV Powiatowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Przedmedycznej w Lidzbarku.

 

W Lidzbarku Welskim odbyły się zawody ratownictwa medycznego organizowane co roku przez Polskie Centrum Krwiodawstwa Zarząd Rejonowy w Działdowie przy współpracy z innymi podmiotami z terenu powiatu.

 

Celem mistrzostw jest propagowanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, nauczenie podstawowych zabiegów ratunkowych mogących przyczynić się do ograniczenia śmiertelności w ciężkich urazach. Praktyczne sprawdzenie poziomu umiejętności udzielania pierwszej pomocy wśród młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

 

W konkursie biorą udział czteroosobowe drużyny, których zadaniem jest udzielenie pierwszej pomocy na stacjach pozorowanych wypadków, których jest 5, rozmieszczonych na terenie miasta. Na stacjach przygotowane są charakteryzacje pozorantów (osoby udające ofiary wypadków), przy użyciu profesjonalnych środków jak: sztuczna krew, pudry i farby charakteryzacyjne.

 

Jedną z takich stacji miała również Policja. Uczestnicy konkursu musieli sobie poradzić na miejscu wypadku, do którego doszło pod jednym z delikatesów na terenie miasta. Kobieta siedząca za kierownicą osobowego auta cofając, nie zauważyła idącego mężczyzny i uderzyła w niego. Chcąc sprawdzić co się stało, wysiadła z auta i zawadziła o otwarty bagażnik raniąc się w ramię. Za autem zobaczyła leżącego mężczyznę z krwawiącymi ranami ręki oraz innego mężczyznę, który próbował mu pomóc i zemdlał. Na miejsce wezwano służby ratunkowe. To właśnie z takim m.in. zdarzeniem musieli poradzić sobie uczestnicy mistrzostw i udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku.

 

Mistrzostwa promują nauczanie pierwszej pomocy przedmedycznej w społeczeństwie lokalnym, uczą współpracy w drużynie, zaznajamiają z najczęściej spotykanymi wypadkami w środowiskach lokalnych.

 

W tym roku do udziału w Mistrzostwach przystąpiło 18 drużyn z terenu powiatu działdowskiego. Najlepsza drużyna będzie reprezentować powiat działdowski na Wojewódzkich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK w Olsztynie.

 

Jn/kw

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).