Dziś jest Poniedziałek, 23 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą : Egon, Idzi, Jerzy, Wojciech
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Jednostka OSP w Płośnicy ma 90 lat! [FILM]

04-05-2017
Fot. Ochotnicza Straż Pożarna w Płośnicy obchodziła 90-lecie istnienia (fot. MO).

Ochotnicza Straż Pożarna w Płośnicy obchodzi 90-lecie istnienia. W prezencie urodzinowym strażacy otrzymali samochód ratowniczo-gaśniczy.

 

W minioną niedzielę odbyły się uroczystości związane z obchodami 90-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Płośnicy. Rozpoczęły się przemarszem orkiestry, strażaków i gości z domu strażaka do kościoła pw. Świętej Barbary, gdzie odbyła się msza w intencji wszystkich strażaków. Po niej korowód powrócił do siedziby OSP.

 

- Jest to wspaniała karta historii budowana przez kilka pokoleń strażaków. Dzisiejsze święto to także okazja do przekazania samochodu lekkiego Peugeot Boxer. Jest to samochód, który będzie służył w ratowaniu mniejszym, kolizjach drogowych, mieszkaniach. Straż potrzebuje sprzętu różnego rodzaju, takim pierwszym warunkiem, żeby straż pojechała do gaszenia pożaru czy ratowania życia ludzkiego jest samochód. Płośnica posiada dwa samochody, średni a od tej chwili lekki. Wartość tego zadania to około 121 tysięcy złotych, 43 tysiące otrzymaliśmy z Powiatu Działdowskiego. Serdecznie dziękujemy zarządowi powiatu i radnym za udzieloną nam pomoc – mówi wójt Gminy Płośnica Krzysztof Groblewski.

 

Samorządy chętnie wspierają strażaków ochotników i przyznają, że ich działania są niezwykle ważne zarówno dla gminy jak i całego powiatu.

 

- Znaczenie OSP dla powiatu a szczególnie dla gminy jest ogromne, ponieważ strażacy to organizacja społeczna, stowarzyszenie działające bez środków. Jedynym źródłem utrzymania są dotacje, wsparcie gminy i innych jednostek. Wiadomo, że każdy ogląda się na strażaka, kiedy zobaczymy mundur, usłyszymy syreny to wiemy, że coś się dzieje w terenie. I dlatego uważamy, że straż jest bardzo potrzebna. Jest pierwszym ogniwem ratującym życie ludzkie i mienie. Staramy się więc te jednostki doposażać, żeby były w gotowości – dodaje wójt.

 

Na placu przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Płośnicy oprócz życzeń i przemówień gości wysłuchaliśmy rysu historycznego.

 

- Jednostka została zarejestrowana w 1927 roku, więc to już 90 lat. Dostaliśmy też drugi samochód ratowniczo gaśniczy, na pewno się przyda do klęsk żywiołowych, wyjazdów mniejszej wagi, gdzie jest mniej poszkodowanych i nie potrzeba ciężkiego sprzętu – wtedy będziemy używać tego samochodu – tłumaczy Wojciech Podowski, wiceprezes OSP Płośnica.

 

Nowy nabytek uroczyście poświęcił proboszcz parafii, ksiądz kanonik Józef Penc. Najczęstszym życzeniem gości przybyłych, by wspólnie ze strażakami świętować tę okrągłą rocznicę było, by nowego samochodu używali jak najmniej. Strażacy obiecali natomiast, że jeśli jednak będzie to potrzebne, zrobią z niego jak najlepszy użytek.

 

- Na co dzień każdy z nas gdzieś pracuje, ale gdy jest jakaś potrzeba, jakieś wezwanie, syrena zawyje to zostawiają wszystko i biegną. W ciągu kilku, kilkunastu minut jesteśmy już na miejscu zdarzenia i możemy już udzielać pomocy. Wszyscy są wyszkoleni. Ale na co dzień każdy wykonuje swoją pracę. Również przygotowanie do tej uroczystości – zbieraliśmy się kilkukrotnie, każdy tu przychodził, swoją pracę wykonywał. Był przydział obowiązków, trzeba było poszukać sponsorów - dodaje Wojciech Podowski.

 

Uroczystość uświetnił koncert Orkiestry Dętej OSP oraz występy mażoretek.

 

MO

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).