Dziś jest Wtorek, 22 maja 2018 r. Imieniny obchodzą : Helena, Ryta, Wiesława
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Masz dziecko w wieku szkolnym? Przeczytaj! [FILM]

14-02-2017
Fot. Trwają konsultacje burmistrza z rodzicami w sprawie nowej sieci szkół w Działdowie. Jakie są plany władz miasta, w związku z likwidacją gimnazjów w Działdowie? (fot. RW)

Portal MD, jako pierwszy przedstawia plany burmistrza odnośnie likwidowanych gimnazjów. Właśnie rozpoczęły się konsultacje z rodzicami w tej sprawie.


Co się stanie z budynkami po likwidowanych gimnazjach?

 

Od nowego roku szkolnego szkoły gimnazjalne w Polsce będą wygaszane. Na podjęcie decyzji o dalszym losie likwidowanych placówek pozostało niewiele czasu. Władze Działdowa już wiedzą jak rozwiązać ten problem, a szczegóły swojego planu Grzegorz Mrowiński właśnie omawia z rodzicami dzieci w wieku szkolnym. Najważniejsza wiadomość jest taka, że obydwa gimnazja w Działdowie nie będą zamknięte na dobre, a jedynie zostaną przekształcone w szkoły podstawowe.

 

- Nie można niszczyć tego co jest piękne, dlatego nie wyobrażam sobie, że budynki po Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 zabijamy deskami i czekamy na kolejną reformę oświaty. Dlatego chcemy zaproponować mieszkańcom utworzenie czterech szkół podstawowych, czyli praktycznie wracamy do tego co było w działdowskiej oświacie przed reformą z 1999 roku, czyli przed powstaniem szkół gimnazjalnych - mówi Grzegorz Mrowiński, burmistrz Działdowa - mówi Grzegorz Mrowiński, burmistrz Działdowa.

 

Według jakich kryteriów przypisano dzieci do poszczególnych szkół?

 

Obok dwóch istniejących "podstawówek" powstaną dwie kolejne. Uczniowie, zamieszkali na terenie miasta zostaną przypisani do szkoły w swoim rejonie.

 

- Ustawa nakłada na organ prowadzący wytyczenie granic i stworzenie obwodów. W tych granicach mają się mieścić ulice, z których dzieci będą przypisane do jednej ze szkół podstawowych. Jest to obowiązek i musimy to stworzyć. Kierowaliśmy się tym, żeby mniej więcej wszystkie dzieci miały taką samą odległość do szkoły, ale nie da się tego zrobić, szczególnie w północnej części miasta, gdzie mamy bardzo blisko położone względem siebie SP 3 i Gimnazjum nr 2. Drugim kryterium rejonizacji, było aby te tereny były równe, ze względu na ilość dzieci w rocznikach szkolnych, tak, żeby nie powstały duże szkoły, w których dzieci musiałyby się uczyć na dwie zmiany - wyjaśnia burmistrz.

 

Czy można zapisać dziecko do szkoły w innym rejonie?

 

Burmistrz zapewnia, że rejonizacja szkół podstawowych nie będzie ściśle przestrzegana i rodzice będą mieli swobodę wyboru szkoły dla swoich dzieci.

 

- Jestem zwolennikiem wolnej konkurencji i swobody wyboru szkoły przez rodzica. Być może w perspektywie najbliższych dziesięciu lat jedna ze szkół nie utrzyma się z racji tego, że mamy niezbyt korzystne dane demograficzne - w roku 2016 urodziło się tylko 189 dzieci. Ja mam nadzieję, że ten wynik poprawimy w roku 2017. Natomiast jeżeli jedną ze szkół będziemy musieli w przyszłości zlikwidować lub przekształcić w szkołę średnią to wtedy wybór padnie na tą, która będzie najmniej atrakcyjną, nie będzie potrafiła przyciągnąć dzieci i rodziców. Ale jest to skrajny scenariusz, którego ja nie przewiduję, ponieważ wiem, że działdowskie szkoły funkcjonują na bardzo wysokim poziomie, są w stanie przedstawić bogatą ofertę edukacyjną i przyciągać dzieci również spoza Gminy Miasto Działdowo - mówi Grzegorz Mrowiński.

 

Co z dziećmi, zamieszkałymi poza obwodami szkół?

 

Szczegóły rekrutowania dzieci, zamieszkałych poza obwodami szkół określi uchwała Rady Miasta.

 

- Na te dzieci, które już chodzą do działdowskich szkół ta reforma nie będzie miała żadnego wpływu, poza tym, że będą mogły zmienić szkołę na etapie klasy siódmej lub czwartej. Natomiast z myślą o pozostałych dzieciach, które planują uczyć się w działdowskich szkołach, przygotowujemy uchwałę, która określi warunki rekrutacji, oczywiście jeśli szkoła będzie dysponować wolnymi miejscami - wyjaśnia burmistrz.

 

Czy budynki po likwidowanych gimnazjach są przystosowane na przyjęcie małych dzieci?

 

Reforma oświaty budzi wiele wątpliwości. Przede wszystkim, czy budynki po likwidowanych gimnazjach są przystosowane na przyjęcie małych dzieci.

 

- Większość rodziców nie ma wiedzy na ten temat, więc korzystając z okazji, że mogę się wypowiedzieć o reformie oświaty chciałem powiedzieć, że zarówno w Gimnazjum nr 1, jak i Gimnazjum nr 2 funkcjonują oddziały przedszkolne i małe dzieci tam uczęszczają, więc te szkoły już są przygotowane. Jeżeli zajdzie potrzeba wyposażenia je w odpowiednie meble, ja nie widzę żadnego problemu. Gmina Miasto Działdowo, z budżetem 97 milionów zł może sobie pozwolić, aby dbać o najmłodszych mieszkańców miasta - tłumaczy burmistrz.

 

Czy rodzice mają się obawiać kontaktów małych dzieci z nastolatkami?

 

Wiele obaw budzi zapowiedź mieszania nastolatków z małymi dziećmi. burmistrz uspokaja na przykładzie Zespołu Szkół nr 2, że obawy rodziców są bezpodstawne.

 

- Taki kontakt dziewiętnastolatków z dziećmi mamy tylko w jednej szkole i mamy go od lat. Mam tu na myśli Zespół Szkół nr 2, w którym funkcjonuje Szkoła Podstawowa nr 4 z dziećmi 6-letnimi i II LO, nawet z dziewiętnastolatkami. Z tych kontaktów nie ma żadnych, przykrych konsekwencji. Myślę, że na tym etapie początkowym, gdzie będą funkcjonować gimnazjaliści razem z dziećmi 7-letnimi, będą wydzielone strefy dla dzieci wczesnego nauczania i dla dzieci, kończących gimnazjum. Dlatego myślę, że te obawy są bezpodstawne - mówi burmistrz.

 

Jakie oczekiwania od szkoły wyrazili w ankiecie rodzice dzieci?

 

Na etapie projektowania nowej sieci szkół w Działdowie rodzice otrzymali do wypełnienia specjalne ankiety. Dzięki nim organ prowadzący pozna oczekiwania wobec budowanych od nowa "podstawówek".

 

- Ankieta była zatytułowana "Szkoła według rodziców". Zadaliśmy mało pytań, m. in. o preferencje, czyli czym kierują się rodzice wybierając szkołę i ja przeglądając pobieżnie odpowiedzi zauważyłem, że najważniejszym kryterium jest bliskość szkoły od domu dziecka, a dopiero kolejnymi są renoma, poziom nauczania, zajęcia sportowe, świetlica w szkole itd. Każdy ma inne preferencje i gdy rozmawiałem z rodzicami po spotkaniu dowiedziałem się, że jedni kładą nacisk na świetlicę, inni na stołówkę, zajęcia sportowe, czy nauczanie języków. Rolą organu prowadzącego jest stworzenie takich warunków, żeby te wszystkie oczekiwania zostały spełnione, chociaż wiem, że wszystkiego nie da się spełnić - mówi Grzegorz Mrowiński.

 

Czy nauczyciele stracą pracę?

 

Nie mogło zabraknąć pytania o etaty nauczycielskie.

 

- Sytuacja nauczycieli, teoretycznie nie wydaje się komfortowa, ponieważ jeśli część uczniów z dużej szkoły odpłynie do innej szkoły, to część nauczycieli może stracić etaty. Ale dobry nauczyciel zawsze znajdzie zatrudnienie w innej szkole i szkoła przyjmie go z otwartymi rękoma. Z pobieżnych rozmów z dyrektorami wiem, że od przyszłego roku szkolnego wybiera się na emeryturę około 5 nauczycieli i myślę, że w sposób naturalny w najbliższych latach będą na emeryturę odchodziły kolejne osoby i w ten sposób unikniemy zwolnień nauczycieli, czy przechodzenia w stan nieczynny - mówi Grzegorz Mrowiński.

 

Czy nauczyciele, pracujący w gimnazjach są przygotowani do nauczania początkowego?

 

Pojawiają się też obawy, że nauczyciele pracujący w gimnazjach, nie są przygotowani do nauczania początkowego.

 

- Oczywiście, jeżeli mówimy o nauczaniu takich przedmiotów jak historia, czy biologia nie ma najmniejszego problemu. Mamy też w gimnazjach część "uśpionych" nauczycieli nauczania początkowego, którzy są pedagogami lub pełnią inne funkcje i być może będą chcieli wrócić do swojego pierwotnego zawodu. Jeżeli nie, to w miarę jak będą tworzone klasy nauczania początkowego w obecnych szkołach gimnazjalnych, które zostaną przekształcone w szkoły podstawowe to pierwszeństwo zatrudnienia będą mieli ci nauczyciele ze szkół podstawowych, obecnie istniejących, dla których nie będzie etatu - wyjaśnia burmistrz.

 

Co z wychowankami przedszkoli, którzy rozpoczną od 1 września naukę w szkole podstawowej?

 

Problem reformy oświaty dotyczy również dzieci, którzy rozpoczną edukację szkolną od września.

 

- Mówimy o 6, 7- latkach, którzy od września rozpoczną naukę szkolną. Będą oni uczęszczać do szkół podstawowych w swoim rejonie zamieszkania. Oczywiście będzie również możliwość zapisania dzieci do szkół w innych rejonach. Mamy przygotowaną uchwałę, która będzie określała kryteria rekrutacji, bo może dojść do takiej sytuacji, że dziecko, które będzie uczęszczać rozpoczynało naukę w szkole X, ma siostrę która uczęszcza do szkoły Y i musimy stworzyć taką możliwość, aby rodzeństwo mogło pobierać naukę w tej samej szkole. Będzie w tym względzie duża płynność, ale my jako organ prowadzący musimy uważać, aby skutki tej reformy nie obciążały za bardzo kieszeni podatników. A więc, żeby nie doszło do sytuacji, że z 20, czy 19 milionów zł, które wydaliśmy na oświatę w roku 2015 nie zrobiło nam się 25 milionów - tłumaczy Grzegorz Mrowiński.

 

Czy decyzja o sieci szkół będzie jeszcze konsultowana?

 

Obecnie trwają konsultacje społeczne z rodzicami, pracownikami szkół i radnymi.

 

- Jesteśmy na etapie ustalania kryteriów rekrutacji uczniów i zasad przenoszenia uczniów do poszczególnych szkół i będziemy na bieżąco spotykać się zarówno z rodzicami, jak i z pracownikami szkół. Będziemy trzymać rękę na pulsie. Tych spotkań może być dużo. Bardzo serdecznie na nie zapraszam, bo każde spotkanie to jest rozwianie pewnych wątpliwości i plotek, które się pojawiają przy tak poważnej reformie oświaty - tłumaczy burmistrz.

 

Reforma oświaty przebiega w błyskawicznym tempie. Projekt pierwszego arkusza organizacyjnego na następny rok szkolny musi powstać do kwietnia. Po wydaniu pozytywnej opinii kuratorium oświaty rozpocznie się proces rekrutacji do nowej sieci szkół w Działdowie.

 

 

RW

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).