Dziś jest Czwartek, 24 maja 2018 r. Imieniny obchodzą : Joanna, Maria, Milena, Zuzanna
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Składowisko w Zakrzewie ulega rozbudowie

06-10-2015
Fot. Trwają prace przy budowie trzeciej kwatery do deponowania odpadów komunalnych w Zakrzewie (fot. RW).

EZG „Działdowszczyzna” przystąpił do budowy trzeciej kwatery składowiska odpadów komunalnych. Będzie ona użytkowana przez przynajmniej 30 lat.

 

W 1998 r. w Zakrzewie powstał nowoczesny obiekt, składający się z jednej kwatery dla odpadów komunalnych, zbiornika odcieków oraz pełnej infrastruktury wodnej, elektrycznej i drogowej. Osiem lat później oddano do użytku drugą kwaterę. Dziś możliwości wysypiska w Zakrzewie są już praktycznie na wyczerpaniu. Dlatego konieczna stała się budowa trzeciej kwatery.

 

- W tej chwili mamy kwaterę numer 2 o pojemności około 90 tysięcy metrów sześciennych. Ta kwatera już praktycznie uległa zapełnieniu. W związku z tym musimy wybudować kolejną kwaterę nr 3. Zgodnie z wymogami dla Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych kwatery muszą mieć pojemność gwarantującą minimum 20 lat deponowania odpadów powstających w instalacjach mechaniczno-biologicznego procesu przetwarzania odpadów komunalnych. W wyniku tego procesu struktura odpadów ulega zmianie i do składowiska będą deponowane odpady o niskiej kaloryczności poniżej 6 tysięcy jednostek kilokalorii, co stwarza warunki ich bezpiecznego deponowania na składowisku – mówi Kazimierz Kordecki, przew. EZG „Działdowszczyzna”.

 

Zarząd Związku podjął decyzję o budowie trzeciej kwatery o pojemności 280 tysięcy metrów sześciennych. W wyniku postępowania przetargowego wykonawcą inwestycji została firma Artimex SA z Mławy.

 

- Oferty złożyło 7 firm. Były to firmy z Gdańska, Świdnicy, Wrocławia, Białegostoku. Ta inwestycja jest w granicach 3 milionów 900 tysięcy złotych. Artimex zrealizuje roboty budowlane za 3 miliony 870 tysięcy złotych – dodaje Kazimierz Kordecki.

 

Kwatera, która powstała tu jako pierwsza została już zrekultywowana i zabezpieczona przed emisją gazów. Podobny los czeka przepełnioną kwaterę numer 2.

 

- Ta kwatera numer 2, podobnie jak kwatera pierwsza zostanie zrekultywowana i zabezpieczona. Ilość gazu powstająca w kwaterze Nr1, która tam jest wytwarzana wewnątrz tej kwatery nie wymagała jeszcze procesu odgazowywania. Natomiast kwatera Nr 2 po badaniu ma taką ilość gazu, która już jest opłacalna do pozyskania przez instalację odgazowującą. W tej chwili współpracujemy z Firmą nad przygotowaniem do odgazowania tej kwatery . Może i w tej pierwszej też założy urządzenia do odgazowania i gaz, który jest wytwarzany w wyniku procesów biologicznych zachodzących w tej kwaterze zostanie przetworzony na energię elektryczną. W zależności od ilości wytworzonego gazu, a właściwie od ilości sprzedanej energii elektrycznej określony procent uzyskamy do budżetu – mówi Kazimierz Kordecki.

 

Rekultywacja i odgazowanie kwater nie rozwiąże problemu brzydkich zapachów na obiekcie. Za odór jest tak naprawdę odpowiedzialna stara kompostownia, która jest następna w kolejce do przebudowy.

 

- W tej chwili mamy już przygotowaną dokumentację i pozwolenie na wybudowanie nowej kompostowni, która będzie kompostownią zamkniętą. Nie będzie wtedy uciążliwa ta część odorowa, czyli już nie będzie tak pachniało, jak w tej chwili na tym obiekcie. Technologia, która będzie zastosowana będzie powodowała to, że obiekcie zamkniętym wszystkie odory powstające w procesie fermentacji będą pochłaniane i nie będą się wydostawały na zewnątrz. Tę kompostownię chcemy realizować w przyszłym roku, jeżeli zostaną otwarte programy ze środków unijnych, czekamy na dofinansowanie tej inwestycji ze środków europejskich – kończy Kazimierz Kordecki.

 

Tymczasem prace przy budowie kwatery nr 3 idą pełną parą, a wykonawca deklaruje, że będzie ona gotowa do połowy stycznia 2016 roku. Inwestycję sfinansowano ze środków własnych gmin członkowskich, przy udziale pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

 

Artykuł sponsorowany

RW

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).