Dziś jest Niedziela, 22 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą : Kaja, Leon, Łukasz, Sotera
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA
KRONIKA MUNDUROWYCH

Policjanci ‘wysuszyli’ 21 mandatów karnych

20-05-2015

Jak wynika z policyjnych statystyk główną przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość. Zaostrzenie przepisów w tym zakresie ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drodze. W świetle nowych zasad kierujący, którzy w obszarze zabudowanym będą poruszali się pojazdem z prędkością przekraczająca dozwoloną o ponad 50 km/h stracą prawo jazdy. W trakcie wczorajszych działań „ Prędkość” funkcjonariusze główny nacisk kładli właśnie na ten obszar zagrożenia.

Fot. Jak wynika z policyjnych statystyk główną przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość. Zaostrzenie przepisów w tym zakresie ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drodze. (Fot.

 

Działania zostały przeprowadzone 18 maja na terenie działania KPP Działdowo. W działaniach wzięło udział 8 policjantów RD. Skontrolowano 29 pojazdów. Nałożono 21 mandatów karnych. Liczba użytych Ręcznych Mierników Prędkości – 3 Liczba użytych videorejestratorów – 2. Nie zatrzymano żadnego prawa jazdy w związku z przekroczeniem prędkości o więcej niż 50km/h w obszarze zabudowanym.

 

Przeprowadzone w naszym powiecie działania wskazują, że mimo nagłośnionych w mediach zmian w przepisach dla uczestników ruchu drogowego, a  obowiązujących od 18 maja br. oraz prowadzonych działań ogólnopolskich z tym związanych nadal kierowcy nie przestrzegają zasad dotyczących obowiązujących prędkości w terenie zabudowanym. Na kierujących nałożono w sumie 21 mandatów karnych, wszystkie dotyczyły przekroczenia dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym.

 

Wczorajszy rekordzista przekroczył prędkość o 47 km/ h w obszarze zabudowanym. Co ciekawe, kierujący vw golfem kilka dni wcześniej otrzymał mandat karny, również za przekroczenie dozwolonej prędkości. W sumie, w tak krótkim czasie zapracował sobie na 12 punktów i dwa mandaty karne na kwotę 500zł.

 

Miejmy nadzieję, że przeprowadzane tego typu działania prewencyjne oraz wprowadzone zmiany i zaostrzenia karne dot. przepisów ruchu drogowego poskutkują respektowaniem obowiązujących zasad i norm w tym zakresie przez uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza kierujących pojazdami.

 

Przypominamy!

 

Za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym ponad 50km/h stracisz prawo jazdy.

 

W ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. Ujawnienie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące.

 

Starosta wyda powyższą decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Zgodnie z nowymi przepisami, podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z powyższych czynów. Na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany. Trzymiesięczny okres, na jaki zatrzymywane będzie prawo jazdy, zacznie biec od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca, dopiero od momentu jego zwrotu do właściwego organu (starosty).

 

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

 

Info.: KPP Działdowo

Opr.: MO

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).