Dziś jest Niedziela, 22 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą : Kaja, Leon, Łukasz, Sotera
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA
KRONIKA MUNDUROWYCH

Z policjantami rozmawiali o demoralizacji

17-05-2015

Asystent ds. Nieletnich i Patologii z KPP w Działdowie spotkał się z uczniami Gimnazjum nr 2. Powodem były pogadanki na temat bezpieczeństwa nieletnich, zagrożenie demoralizacją i odpowiedzialność tych osób za popełnione czyny zabronione.

Fot. Z policjantami rozmawiali o demoralizacji. (Fot. KPP Działdowo)

 

Spotkania odbyły się 12 i 13 maja br., a brali w nich udział, oprócz przedstawicieli Policji, uczniowie klas I i II Gimnazjum nr 2 w Działdowie. Tematyka spotkania dotyczyła zaznajomienia wychowanków szkoły z problematyką osób nieletnich popełniających czyny, które są objęte odpowiedzialnością prawną. Młodzież dowiedziała się m.in. co oznacza termin „nieletni” i jakie kategorie osób obejmuje. W tym kontekście uczniowie zapoznali się z odpowiedzialnością , jaka na nich ciąży w związku z dopuszczeniem się nieodpowiednich zachowań naruszających przepisy kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego oraz skarbowego. Choć dla wielu z młodych ludzi zagadnienia te wydawać mogą się obce, to niestety statystyki dotyczące czynów zabronionych popełnianych przez osoby nieletnie wskazują, że osoby te często nieświadomie bądź przez własną nieodpowiedzialność dopuszczają się zachowań, których konsekwencją jest skierowanie materiałów do sądu rodzinnego i nieletnich.

 

Mł. asp. Katarzyna Rogozińska przekazała wiedzę na temat środków wychowawczych, jakie sąd stosuje wobec osób nieletnich popełniających czyny zabronione, jak również jakich najczęściej czynów karalnych dopuszczają się ludzie młodzi poniżej 18 roku życia.

 

Spotkania te miały charakter prewencyjno-edukacyjny.

 

Zbliżają się wakacje, a co za tym idzie, duża część młodych ludzi wyjedzie poza miejsce zamieszkania. Niejednokrotnie nawiązywać będą oni różnego rodzaju kontakty i zawierać nowe znajomości. Osoby podatne na wpływ innych osób mogą być narażone na łamanie przepisów dotyczących m.in. zakazu spożywania alkoholu, palenia papierosów, zakłócania ciszy nocnej czy kradzieży sklepowej. Młodzież w tym czasie, jak wskazują statystyki policyjne częściej nie wraca do domu na czas albo ucieka z domu, co wywołuje niepokój bliskich, którzy składają zawiadomienia o zaginięciu. Wiąże się to z podjęciem wzmożonych działań poszukiwawczych i zaangażowaniem dodatkowych sił i środków służb ratowniczych.

 

Stąd też Policja w ramach działań profilaktycznych uczula młodych ludzi na konsekwencje ich nieprzemyślanych i często lekkomyślnych zachowań.

 

Czasem wystarczy chwila, wybryk, jeden nieodpowiedni czyn, aby żałować do końca życia.

 

Info.: KPP Działdowo

Opr.: MO

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).