Dziś jest Środa, 25 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą : Erwina, Jarosław, Marek
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA
NASZE ROZMOWY
05-05-2015

Poeci w szkołach powiatu

SDKS zaproponował 20 szkołom współpracę w ramach projektu 'Spotkania z żywym poetą'. O szczegółach mówi Renata Buczyńska.

Fot. Poeci w szkołach powiatu. (Fot. RB)

 

- Członkowie SDKS -poeci i pisarze bywają indywidualnie zapraszani do szkół na spotkania autorskie czy proszeni o prowadzenie warsztatów literackich. Dzięki temu uczniowie części szkół z naszego powiatu poznają regionalną kulturę literacką i mają możliwość bezpośredniego kontaktu z autorem. Ma to z pewnością pozytywny wpływ na kształtowanie świadomości regionalnej i wiedzy o tworzących tu i teraz literatach. Rozmawialiśmy o tym w ramach SDKS. Potrzebę takich spotkań jako przykład działań SDKS widział również Krzysztof Tabaczka. Wspomniał o tym w rozmowie ze mną, nagranej swego czasu dla portalu Moje-Działdowo. Należało pomyśleć o sposobie realizacji i wdrożyć ideę w życie. W jednej ze szkół podczas spotkania z młodzieżą, na które zostałam zaproszona zdarzyło mi się usłyszeć komentarz wyraźnie podekscytowanego ucznia: „nigdy dotąd nie spotkałem żywego poety!”.  Ten komentarz, którego wspomnienie często wywołuje mój uśmiech posłużył za motto dla tych spotkań. Po rozmowie z członkami SDKS, którzy zaaprobowali możliwość takiej współpracy i zadeklarowali chęć uczestnictwa w projekcie,  wraz z Benedyktem Perzyńskim, Sekretarzem SDKS opracowaliśmy treść stosownego pisma, stworzyliśmy listę szkół, do których w pierwszej kolejności skierujemy zapytania i założyliśmy, że jeśli otrzymamy odpowiedzi – opracujemy ramy współpracy. Ustaliliśmy, że powinna to być bowiem współpraca zaplanowana,  a nie jak dotąd incydentalna, w której obie strony osiągnęłyby swoje cele. Młodzież poznałaby lokalne środowisko literackie i miałaby okazję poszerzyć swoją wiedzę, a literaci zwiększyliby grono odbiorców swojej twórczości i uczyniliby ją bardziej znaną w środowisku lokalnym, w którym na co dzień funkcjonują. Sądzę, że wiele szkół czy bibliotek szkolnych nie ma informacji o tym, że istnieje stowarzyszenie, które rodzimych literatów skupia. Być może chcieliby organizować takie spotkania, ale brak jest kontaktów i informacji. Zatem wyszliśmy takim oczekiwaniom naprzeciw. Nasza propozycja polega w skrócie na tym, że w przypadku zgody Dyrektora danej Szkoły na współpracę umówilibyśmy się na kilka cyklicznych spotkań w roku szkolnym (terminy i ilość spotkań zostałyby zaproponowane przez szkoły i zaakceptowane przez nas), a my ze swej strony zagwarantujemy obecność na spotkaniu jednego z naszych członków.

 

Czy jest już jakiś odzew? Czy jakieś szkoły odpowiedziały pozytywnie na wasz list?

 

- Tak! Pierwszy pozytywny odzew nadszedł z Księżego Dworu. Pani Dyrektor Urszula Cieślińska z Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka  zaproponowała konkretne terminy, pierwsze spotkania tam odbędą się już w maju i czerwcu. Jestem z tego bardzo zadowolona. Na tych spotkaniach pojawią się Bernard Żóralski i Teresa Dwórznik – Romańska.

 

Czy jakieś inne szkoły również przystąpiły do projektu?

 

- Tak, mamy już również deklaracje współpracy z następujących szkół: Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie, Niepubliczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu, Gimnazjum im. Pawła Nowakowskiego w Starym Dłutowie, Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lidzbarku, Zespół Szkół im. Emilii Sukertowej – Biedrawiny w Malinowie, Zespół Szkół Zawodowych im. Ks. Edmunda Domańskiego w Iłowie – Osadzie, Zespół Szkół w Rybnie, Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Działdowie … I czekamy na następne!

 

Zatem zapowiada się dużo pracy w waszym stowarzyszeniu…

 

- Każde spotkanie wymaga przygotowania, ale to przyjemna praca, która da w przyszłości efekty dobre i dla  młodzieży z odwiedzanych szkół i dla literatów z naszego stowarzyszenia. Jestem pewna, że warto.

 

Dziękujemy za rozmowę.

 

MO


Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


OFERTY PRACY (0)

    Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).