Dziś jest Czwartek, 24 maja 2018 r. Imieniny obchodzą : Joanna, Maria, Milena, Zuzanna
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Zaszły zmiany w "ustawie śmieciowej"

26-04-2015
Fot. EZG nie będzie już przyjmował opłaty za wywóz śmieci od mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych (fot. RW).

Z dniem 1 kwietnia br. weszły w życie zmiany w "Ustawie śmieciowej". Sprawdź, co się zmieniło.

 

Najważniejsza zmiana dotyczy pobierania opłat od mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych. Po wejściu w życie "ustawy śmieciowej" z dniem 1 lipca 2013 roku spółdzielnie nie wzięły na siebie tego obowiązku, a należność wpłacana była przez mieszkańców spółdzielni bezpośrednio na konto Związku.

 

Nowe przepisy obligują zarządy spółdzielni do wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za właścicieli mieszkań, natomiast każdy właściciel lokalu reguluje należność do spółdzielni.

 

- Spółdzielnia mieszkaniowa w Lidzbarku przejęła ten obowiązek z dniem 31 marca br. i w tym przypadku mieszkańcy spółdzielni wpłacają należność w kwietniu jeszcze na konto Związku, natomiast w maju wnoszą opłaty za zagospodarowanie odpadów w spółdzielni mieszkaniowej. Natomiast wszystkie pozostałe spółdzielnie - w Lubawie, Nidzicy i Działdowie ten obowiązek przejmują z dniem 30 kwietnia, a więc należność za kwiecień mieszkańcy wnoszą w maju jeszcze na konto Związku, natomiast w następnych miesiącach ta należność będzie uiszczana w spółdzielniach mieszkaniowych - mówi Kazimierz Kordecki, przewodniczący EZG Działdowszczyzna.

 

Nowela "Ustawy śmieciowej" zaostrza zasady ściągania należności. Od maja zaległe opłaty za wywóz śmieci będą egzekwować Urzędy Skarbowe.

 

- Dotychczas wszystkie czynności w tym zakresie prowadzone były przez pracowników EZG "Działdowszczyzna". Od miesiąca kwietnia, kiedy weszła w życie nowelizacja ustawy, organami egzekucyjnymi stali się naczelnicy Urzędów Skarbowych, działających na terenie gmin członkowskich. Od maja czynności te przejmą pracownicy komórek egzekucyjnych tych urzędów. W tym miejscu chciałabym zaapelować do wszystkich mieszkańców o terminowe wpłacanie należności za zagospodarowanie odpadów, choćby dlatego, aby uniknąć dodatkowych kosztów, związanych z egzekucją administracyjną - mówi Beata Nasiadka, główny księgowy EZG "Działdowszczyzna".

 

Osoby, które posiadają nadpłatę należności za wywóz śmieci, mogą złożyć wniosek o jej zadysponowanie.

 

- Zwracam się do tych osób, aby wystąpiły do Związku z wnioskiem o zadysponowanie tej nadpłaty - o jej zwrot, przekazanie do spółdzielni lub w jakiś inny sposób - dodaje Beata Nasiadka.

 

Kolejna zmiana dotyczy ustalenia opłaty zryczałtowanej za odbiór śmieci z obiektów rekreacyjnych.

 

- Związek przyjął opłatę ryczałtową 72 zł/rok i w ramach tej opłaty będzie świadczył usługę odbioru tych odpadów z domków rekreacyjnych - mówi Kazimierz Kordecki.

 

Ostatnią zmianą jest poszerzenie zakresu odbieranych odpadów o gruz budowlany.

 

- Jeżeli ktoś prowadzi remont budynku, wtedy może taki gruz dostarczyć do Zakrzewa lub Nidzicy na ul. Kolejową, czy też do Ciechanówka na terenie składowiska - mówi Kazimierz Kordecki.

 

Gruz przyjmowany jest nieodpłatnie w ilości do 500 kg od jednego mieszkańca.

 

Artykuł sponsorowany

RW

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).