Dziś jest Czwartek, 24 maja 2018 r. Imieniny obchodzą : Joanna, Maria, Milena, Zuzanna
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA
SPOŁECZNOŚĆ
21-12-2014

Co się zmieni w gospodarce odpadami?

EZG "Działdowszczyzna" wyłonił firmy, które będą odbierać śmieci od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r. Zmienią się również nieznacznie harmonogramy odbioru śmieci.

Fot. Od Nowego Roku nastąpią zmiany w systemie gospodarki odpadami (fot. RW).

 

We wrześniu Ekologiczny Związek Gmin "Działdowszczyzna" ogłosił przetarg, który miał wyłonić nowych operatorów, odbierających śmieci z nieruchomości. Do przetargu zgłosiło się 9 firm, w tym dotychczasowy odbiorca - firma KOMA.

 

Oceny ofert dokonano w październiku. W dwóch przypadkach przetarg został unieważniony.

 

- W przypadku miasta Działdowo i sektora, który obejmuje gminę Janowiec Kościelny i Janowo unieważniliśmy te przetargi ze względu na to, że złożone oferty znacząco przekraczały środki, przewidziane do ich realizacji - mówi Kazimierz Kordecki, przewodniczący EZG "Działdowszczyzna".

 

W dwóch wymienionych sektorach ogłoszono ponowny przetarg, a jego rozstrzygnięcie nastąpi 24 grudnia. Wynik postępowania w przypadku pozostałych sześciu sektorów jest następujący.

 

- Lidzbark. Tu w wyniku postępowania przetargowego zostało wyłonione Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Lidzbarku. Druga w kolejności firma KOMA złożyła na to postępowanie odwołanie do KIO. Miasto i gminę Nidzica będzie obsługiwała firma KOMA, wspólnie z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej w Nidzicy. Miasto Lubawę również będzie obsługiwała firma KOMA, tworząc konsorcjum z Lubawską Spółką Komunalną. Natomiast gminy Kozłowo, Iłowo, Grodziczno i Rybno będzie obsługiwała firma UNIMAX, która jest zarejestrowana w miejscowości Bartąg k/ Olsztyna. Ostatnie gminy - Działdowo i Płośnica będzie obsługiwać przedsiębiorstwo PGKiM w Działdowie. Na te sektory, gdzie zostali ustaleni wykonawcy zostały już podpisane umowy - mówi Kazimierz Kordecki.

 

W miniony czwartek Krajowa Izba Odwoławcza przychyliła się do odwołania KOMY i w związku z tym ta firma dalej będzie obsługiwać gminę Lidzbark.

 

Natomiast w przyszłym tygodniu poznamy operatorów obsługujących miasto Działdowo oraz gminy Janowiec i Janowo. Do czasu rozstrzygnięcia przetargu, odpady komunalne będą odbierać dotychczasowe firmy.

 

Z Nowym Rokiem czeka nas nie tylko zmiana operatorów. Zmieni się również częstotliwość i zakres zbiórki odpadów z nieruchomości.

 

- W przypadku miasta Działdowo niewiele się zmienia. Do tej pory odpady segregowane w zabudowie wielorodzinnej były odbierane raz w tygodniu, teraz będą odbierane dwa razy w tygodniu, chociaż firma KOMA wielokrotnie odbierała dwa razy w tygodniu, po to, żeby nie zalegały w wiatach śmieciowych. W zabudowie jednorodzinnej bioodpady były do tej pory zbierane dwa razy w miesiącu. W okresie zimowym będziemy je od 1 stycznia odbierać raz w miesiącu, bowiem w okresie zimowym bioodpadów jest znacznie mniej i musimy patrzeć na stronę ekonomiczną funkcjonowania systemu. Podobnie z popiołami - w okresie zimowym będą odbierane dwa razy, a w letnim - raz w miesiącu. Więcej zmian mamy na terenie wiejskim, gdzie wydłużamy okres zbierania bioodpadów i częstotliwość odbioru odpadów zmieszanych. Wszystkie zmiany zostaną umieszczone przez operatorów w harmonogramach, natomiast osoby zainteresowane wszelkie informacje i uchwały na temat systemu gospodarki odpadami mogą znaleźć na naszej stronie internetowej www.dzialdowszczyzna.bip.net.pl - informuje Kazimierz Kordecki.

 

Inną zmianą jest konieczność złożenia deklaracji na odbiór odpadów przez właścicieli nieruchomości niezamieszkałych a wytwarzających odpady komunalne np. placówki handlowo-usługowe, instytucje, szkoły, zakłady pracy itd.

 

- Te podmioty były uchwałami zobowiązane, do złożenia w terminie do 25 listopada deklaracji. Do tej pory część tych podmiotów złożyła deklaracje. Przedsiębiorstwa, które obsługiwały te firmy z dniem 1 stycznia rozwiązują umowy, dlatego też apeluję do osób, które jeszcze nie złożyły deklaracji, aby zgłosiły się do referatu Gospodarki Komunalnej przy ul. Osiedleńczej, osobiście lub telefonicznie pod nr tel. 23 698 17 70, kierownikiem jest pan Niedźwiecki. Pracownicy referatu udzielą informacji lub pomogą w złożeniu deklaracji. Na złożenie deklaracji jest czas do dnia 1 stycznia, po to żeby te zakłady, czy instytucje były obsługiwane, a będą obsługiwane przez te same przedsiębiorstwa, które obsługują mieszkańców - mówi Kazimierz Kordecki.

 

Z okazji zbliżających się świąt, Kazimierz Kordecki kieruje podziękowania oraz życzenia do wszystkich mieszkańców gmin, należących do Związku.

 

- Chciałbym w imieniu własnym, pracowników i Zarządu Związku podziękować za współpracę i wysiłek włożony w roku 2014 w realizację całego systemu gospodarki odpadami, za przychylny stosunek do naszych działań na rzecz ochrony środowiska w mieście i powiecie działdowskim, czy też na terenie naszego Związku. Chciałbym życzyć wszystkim mieszkańcom Związku wiele radości, powodzenia i szczęścia w Nowym Roku, a przede wszystkim wesołych i zdrowych świąt Bożego Narodzenia - kończy Kazimierz Kordecki.

 

Artykuł sponsorowany

RW

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


OFERTY PRACY (0)

    Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).