Dziś jest Czwartek, 24 maja 2018 r. Imieniny obchodzą : Joanna, Maria, Milena, Zuzanna
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Przypominamy: mija termin składania deklaracji

06-11-2014
Fot. Właściciele i zarządcy nieruchomości niezamieszkałych będą musieli zawrzeć z EZG umowę na wywóz śmieci (fot. freeimages.com).

Z dniem 1 stycznia 2015 r. nastąpi istotna zmiana w systemie gospodarki odpadami komunalnymi, która będzie dotyczyć właścicieli i zarządców nieruchomości niezamieszkałych. Muszą oni złożyć deklaracje w siedzibie EZG "Działdowszczyzna". Termin upływa 25 listopada rb.

 

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nałożyła na gminy obowiązek odbioru śmieci od właścicieli nieruchomości zamieszkałych. Od 1 stycznia 2015 roku system gospodarki odpadami komunalnymi obejmie również nieruchomości niezamieszkałe. Uchwały w tym zakresie już zostały podjęte.

 

- W czerwcu zostały podjęte stosowne uchwały Zgromadzenia Związku, które określiły deklaracje, jak i inne warunki funkcjonowania w tym systemie wszystkich nieruchomości niezamieszkałych, które wytwarzają odpady komunalne - mówi Kazimierz Kordecki, przewodniczący EZG "Działdowszczyzna".

 

Czym są nieruchomości niezamieszkałe?

 

- Są to wszelkiego rodzaju instytucje, szkoły, przedszkola, żłobki, zakłady pracy, czy też placówki handlowo-usługowe. Te instytucje, oprócz wytwarzanych odpadów przemysłowych, w części socjalnej, czy biurowej dla pracowników wytwarzają odpady komunalne. Odpady komunalne, wytwarzane w zakładzie pracy są tego samego typu, co odpady wytwarzane w każdym gospodarstwie domowym. Te odpady będą podlegały zorganizowanemu systemowi odbioru odpadów, który wchodzi w skład całego systemu gospodarki odpadami, wynikający z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - wyjaśnia Kazimierz Kordecki.

 

Właściciele, czy zarządcy nieruchomości niezamieszkałych muszą złożyć deklaracje w siedzibie Związku. Te same, które składali wcześniej właściciele posesji. Termin składania deklaracji upływa 25 listopada br.

 

- Do 25 listopada wszyscy właściciele nieruchomości niezamieszkałych, wytwarzających odpady komunalne, powinni do naszego Związku, czy na ul. Przemysłowej, jak i Osiedleńczej złożyć stosowne deklaracje - mówi Kazimierz Kordecki.

 

Wzór deklaracji i uchwały, dotyczące systemu gospodarki odpadami komunalnymi można znaleźć na stronie internetowej Związku.

 

- W zakładce "Nowy system gospodarki odpadami" znajdują się te uchwały, które będą pomocne do przygotowania deklaracji i ich złożenia - mówi Kazimierz Kordecki.

 

Obowiązek złożenia deklaracji dotyczy każdej nieruchomości niezamieszkałej i będzie egzekwowany na podstawie rejestru podmiotów. Firma, czy instytucja, która nie wytwarza odpadów składa deklarację "zerową".

 

- Będziemy wzywać do złożenia deklaracji, bowiem mamy ewidencję wszystkich podmiotów gospodarczych, czy instytucji, którą otrzymaliśmy z poszczególnych urzędów miast i gmin. Będziemy egzekwowali ten obowiązek, bowiem w tej deklaracji każdy musi określić ilość wytworzonych odpadów, a jeżeli uzasadni, że nie ma odpadów, to składa deklarację zerową - kończy Kazimierz Kordecki.

 

Przypominamy, że deklaracje można składać w siedzibie EZG „Działdowszczyzna” przy ul. Przemysłowej 61, bądź w biurze, które mieści się w budynku SKR w Działdowie przy ul. Osiedleńczej 3a.

 

Artykuł sponsorowany

RW

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).