Dziś jest Czwartek, 24 maja 2018 r. Imieniny obchodzą : Joanna, Maria, Milena, Zuzanna
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Z historii MDK

29-10-2010
Fot. W połowie lat 90-tych zaczęły w MDK działać grupy recytatorsko-teatralne.

Podstawowym zadaniem MDK jest zaspokajanie potrzeb i aspiracji kulturalnych społeczeństwa poprzez edukację, upowszechnianie różnych dziedzin kultury oraz sztuki amatorskiej i profesjonalnej.

Swoje zadania MDK realizuje przede wszystkim poprzez organizowanie: spektakli, koncertów, festiwali, przeglądów, wystaw, odczytów, imprez rozrywkowych i artystycznych, amatorskiej działalności artystycznych zespołów, grup i sekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz innych form działalności rekreacyjno-kulturalnej.

 

Nieco Historii

Miejski Dom Kultury w budynku przy ulicy Jagiełły działa od 1976r. Wcześniej istniał pod nazwą SOK (Spółdzielczy Ośrodek Kultury). Jest to obiekt zabytkowy pochodzący z okresu lat 1896-1900. Wtedy w budynku tym znajdował się hotel, restauracja i sala kinowa.

Z ważniejszych wydarzeń w historii MDK w latach 70-tych i 80-tych odnotowujemy prężną działalność muzyczną i wokalną pod kierunkiem Franciszka Bonka. Zbigniew Stankiewicz oraz inni wokaliści zajmowali wysokie miejsca na konkursach piosenki. Prowadzony przez Franciszka Bonka zespół wokalny Impuls w 1984 roku na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze zdobył Główną Nagrodę - Złoty Samowar.

Ponadto odbywały się koncerty, wystawy twórczości artystycznej, konkursy recytatorskie, turnieje zakładów pracy, programy okolicznościowe, amatorskie przeglądy artystyczne, plenery malarskie.

W latach 1989-1998 w MDK działał młodzieżowy Ludowy Zespół Taneczny „Warmiacy”. Od roku 1991 do 2003 odbywały się Wybory Miss Ziemi Działdowskiej. „Nasze Miss” niejednokrotnie reprezentowały Działdowo na wyższych rangą konkursach w całej Polsce.

Po raz 13. w historii wyborów odbyły się Wybory Mistera - impreza, która zainteresowała media ogólnopolskie. W tym samym czasie popularność zyskały programy dla dzieci (Mini Rewia Przebojów (1993-2009), Mała Miss (1994-2003) oraz przeglądy zespołów muzycznych i festiwale piosenki (Powiatowy Festiwal Piosenki Polskiej, Dziecięcy Festiwal Piosenki Super Hit).

W latach 90-tych ponownie prężnie działały pracownie: muzyczna i wokalna. W pracowni wokalnej śpiewała Katarzyna Stankiewicz – późniejsza wokalistka „Varius Manx”. Powstawały zespoły (m.in. Canon, Polne Smoki, Pancerni Żeglarze, Na Poczekaniu, Tamersajm).

W dowód uznania dla działalności muzycznej MDK, Wojewódzki Dom Kultury w Ciechanowie powierzył naszej placówce w roku 1995 organizację Wojewódzkiego Przeglądu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej ( w Jury gościliśmy Majkę Jeżowską) oraz Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Młodzieżowych ( w Jury: Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk).

W roku 1993 (decyzją władz) do budynku domu kultury zostało przeniesione kino „Apollo”. W połowie lat 90-tych zaczęły w MDK działać grupy recytatorsko-teatralne (Nil Desperandum 1993-2003, Teatr Małych Form 1993-1998), następnie - „Kacperek”, „Po Kacperku” (2001-2005), „Enema” (2005-2010), „Pewni Niepewni” (2004-2010), „Bez Nazwy”(2008). Od 1994r. ponownie zaczęły odbywać się zajęcia w pracowni plastycznej. Działała pracownia modelarni dla młodzieży i dorosłych. Odbywał się kurs tańca towarzyskiego dla dzieci i młodzieży. Zaczęły powstawać pierwsze formacje tańca nowoczesnego (np. Rytm – 1997r.) Przez krótki czas w MDK miał swoją siedzibę Chór CONCENTUS.

Po roku 2000. coraz częściej odbywały się koncerty i festyny plenerowe (m.in. Dzień Dziecka, Wstąp po zdrowie, Dancing pod gwiazdami (Przegląd Kapel Dancingowych), Pożegnanie wakacji) oraz największa impreza plenerowa URODZINY DZIAŁDOWA. Na tej imprezie gościliśmy m.in. Perfect, Maanam, Dodę, Wilki, Lady Pank.

Od roku 1997 MDK jest organizatorem koncertu „Katarzynki” związanym z przyznawaniem honorowych statuetek dla osób zasłużonych dla Działdowa. Na tym koncercie śpiewali m.in. Grzegorz Turnau, Piasek, Raz Dwa Trzy, Anna Maria Jopek.

W latach 1998- 2004 zaczęły powstawać zespoły tańca nowoczesnego (Teatr Tańca 1998-2002, Actus 1999, Bzik 2000, Piruecik 2002, Fuks 2004-2008, Flash Dance 2005). Był organizowany program pt. Taneczna Rewia Gwiazdkowa (2004-2008).

Od kilku lat w lutym organizowany jest Koncert Walentynkowy (zapraszaliśmy m.in. Michała Bajora, Edytę Gepert, SDM, kabarety: Potem, Łowcy.B, Mocarta, Skeczów Męczących).

MDK jest siedzibą Orkiestry Dętej oraz sekcji brydżowej. Od r.2004 kilkakrotnie w ciągu roku odbywają się premiery grup teatralnych oraz spotkania teatralne i konkursy recytatorskie (OKR i „Spotkania z poezją”)

Od roku 2007 jest organizowany kurs tańca towarzyskiego dla dorosłych.

Od roku 2008 organizowane są warsztaty taneczne (wakacyjne i zimowe). W 2008 roku po raz pierwszy został zorganizowany Ogólnopolski Młodzieżowy Festiwal Piosenki „Super Hit”, (przekształcony z odbywającego się od kilku lat Dziecięcego Festiwalu Piosenki Super Hit o zasięgu powiatowym). W Jury tego festiwalu gościmy Elżbietę Skrętkowską oraz gwiazdy festiwalowego koncertu (ostatnio: Anna Wyszkoni, Piotr Kupicha).

 

źródło :www.mdkdzialdowo.pl/

Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).