Dziś jest Środa, 25 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą : Erwina, Jarosław, Marek
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego

03-03-2014
Fot. Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie oferuje nowoczesną, aktywna formę edukacji (fot. MO)

Muzeum oferuje aktywną formę edukacji, poprzez poznawanie przeszłości od jej wielu nieznanych dotąd stron wykorzystując do tego nowoczesne techniki.

Na multimedialnych ekranach dotykowych i projekcjach (w tym realizowanych w technice 3D oraz tzw. rzeczywistości rozszerzonej!) prześledzimy dzieje zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego od Ziemi Świętej po czasy współczesne, makiety zamków, animacje bitew i machin oblężniczych, technikę i strategię wojen, uzbrojenie ale i tajniki kuchni zamkowej, rzemiosł, życia codziennego mieszkańców zamków i miast. Wszystko w kontekście oryginalnych zabytków z dziejów Działdowszczyzny i terenów Państwa Krzyżackiego (w tym depozytów z Muzeum w Malborku, Olsztynie, Elblągu, Brodnicy i in.).

 

Historia budowli, w której zlokalizowano Muzeum ma swój początek w wieku XIV i XV. Jak wskazują najstarsze wzmianki, był to budynek wystawiony w murze pruskim, pokryty gontem z trzema sukiennicami z trzech stron, otoczony straganami. Wielokrotnie ulegał zniszczeniu, najpierw w 1657 r. wskutek najazdu Tatarów, a w latach późniejszych także na skutek wielkiego pożaru miasta w roku 1733. Odbudowany zgodnie z projektem Michaela Landmana – architekta z Królewca wykorzystując powszechnie stosowaną techniką muru pruskiego. W roku następnym Ratusz Miejski doświadczył kolejnego pożaru, jednak już w dwa lata później zrealizowano jego odbudowę z cegły, na zachowanych wcześniej fundamentach. Krótko po odbudowie, od strony południowego zachodu dobudowano parterową przybudówkę z funkcją remizy strażackiej.

 

Na początku XIX wieku, według relacji ówczesnego burmistrza, znajdowała się tam izba sądownicza, pomieszczenia dla aresztantów, pokój obrad magistratu, dzwon miejski i zegar. Na dole zaś swoją lokalizację znalazła izba oficerska, odwach, mieszkanie sługi, w piwnicy natomiast remiza na węże strażackie i inne narzędzia gaśnicze. W XIX w. przeprowadzono niewielkie modernizacje pomieszczeń wewnątrz budynku, zmieniono także formę okien a przybudówce dodano detal neogotycki.

 

Zniszczony ratusz

 

Ratusz Miejski znaczących zniszczeń doznał także podczas działań wojennych w listopadzie 1914 r. Wtedy to zniszczeniu uległa wieża i większa część połaci dachu. W roku następnym, w ramach zaplanowanej ogólnej odbudowy miasta wyremontowano dach, jednak nie odbudowano wieży. Z punktu widzenia dzisiejszej formy budowli i jego wyglądu, istotna była jego przebudowa na początku lat dwudziestych, według projektu budowniczego Bronisława Bigo, a zrealizowanej pod nadzorem Sylwestra Poznańskiego. Po uszkodzeniach z I wojny światowej ratusz odbudowano w 1922 roku. Do XVIII-wiecznej zabudowy dodano wówczas nowe, neorenesansowe szczyty, wejście od strony ul. Władysława Jagiełły z balkonem i dwoma kolumnami oraz wieżę, którą zniszczono w czasie wojny. Zamieszczony na niej zegar pochodzi z Gdańskiej pracowni. Wtedy to nie dużej budowli nadano wybujałe architektonicznie akcenty przywołujące w swoich detalach polskie akcenty z epoki baroku i renesansu. Wówczas to budynek utracił, z wyłączeniem drobnych szczegółów, swój pruski charakter, i taki właśnie wygląd prezentuje do chwili obecnej. Pod budynkiem znajduje się pięć średniowiecznych piwnic, które zachowały się do dnia dzisiejszego, lecz są niedostępne.

 

O losach Ratusza z czasów II wojny światowej nie dysponujemy na dzień dzisiejszy większą bazą informacji. Jedynie w dokumentacji powykonawczej z roku 1987, mówiącej o przebiegu prac remontowych i konserwatorskich, prowadzonych przez PKZ, natrafiamy na wzmiankę mówiąc o częściowych uszkodzeniach budynku i zabudowy go otaczającej w 1945 r. jak również późniejszym procesie jej odbudowy.

 

Budynek przed przystąpieniem do realizacji inwestycji pod nazwą „Adaptacja budynku Ratusza w Działdowie na Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego wraz z zagospodarowaniem otoczenia” posiadał trzy wejścia, jedno od frontu, prowadzące do holu głównego oraz dwa po jego bokach. Jednak wskutek przeprowadzonych prac budowlanych, zgodnie z przewidzianym w dokumentacji dotyczącej adaptacji budynku na Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, w 2012 roku, przez niewielki dziedziniec zrealizowano czwarte wejście, bezpośrednio prowadzące do tworzonej, nowoczesnej w swoim zamierzeniu placówki muzealnej nazwanej dalej Interaktywnym Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie...

 

Info.: muzeum.dzialdowo.pl

 

Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).