Dziś jest Czwartek, 26 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą : Klaudiusz, Marcelina, Maria, Marzena
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

O Działdowie

24-10-2010
Fot. Działdowo – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie działdowskim (Fot. Archiwum)

Działdowo – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie działdowskim. Jest położone nad rzeką Działdówką (to odcinek rzeki Wkry). Prawa miejskie uzyskało 14 sierpnia 1344 roku.

W latach 1975 - 1998 administracyjnie należało do województwa ciechanowskiego. Jest największym miastem powiatu działdowskiego. Jego powierzchnia wynosi 11,47 kilometra kwadratowego. W województwie warmińskim jest pod względem wielkości jedenastym miastem a w skali kraju – 213. Należy do Związku Miast Polskich. Jego liczebność w czerwcu 2010 roku wynosiła 21 600 mieszkańców. Gęstość zaludnienia wynosi 1940 osób na 1 kilometr kwadratowy. Aktualnie urzędującym burmistrzem jest Bronisław Mazurkiewicz, jego zastępcą – Ryszard Duchna.

Kod pocztowy miasta to 13-200 a współrzędne geograficzne to 53°14'N 20°11'E / 53.233, 20.183.

 

Położenie i komunikacja

Działdowo to 660-letnie miasto leżące na szlaku grunwaldzkim, w południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Miasto ulokowane w obszarze zalewowym rzeki Nidy – Działdówki - Wkry. Z racji swojego granicznego położenia między Mazowszem a Warmią i Mazurami miasto można uznać za bramę wjazdową do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Aby dojechać do Działdowa należy pokonać 130 km z Warszawy, 80 km z Olsztyna, 190 km z Gdańska oraz 120 km z Torunia.

Do Działdowa można dojechać drogami wojewódzkimi: Mława-Brodnica (nr 544), Ostróda-Działdowo (nr 542) oraz Nidzica-Działdowo (nr 545). Obok miasta (20 km) przebiega droga międzynarodowa E-77 (droga krajowa nr 7 z Warszawy do Gdańska). Ponadto na terenie miasta znajduje się węzeł kolejowy, który umożliwia komunikację z Warszawą, Trójmiastem, Olsztynem, Chojnicami i Grudziądzem.

 

Gospodarka

Działdowo stanowi centrum gospodarcze powiatu. O jego znaczeniu decyduje rozwój usług i przemysłu o niewielkiej uciążliwości. Do głównych branż gospodarki należą handel, budownictwo i szeroko rozumiane usługi. Ważnymi dziedzinami gospodarki działdowskiej są także produkcja, transport i turystyka. Na terenie miasta swoją działalność prowadzi znaczna liczba małych i średnich przedsiębiorstw, w tym z kapitałem zagranicznym.Liczba podmiotów działających na terenie miasta oscyluje wokół 2 tysięcy.

Ważną rolę pełni Działdowska Agencja Rozwoju S.A, do której zadań należy kompleksowa obsługa sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz wspieranie rozwoju gospodarczego, kulturalnego i społecznego Ziemi Działdowskiej. DAR S.A. organizuje współpracę z instytucjami państwowymi, instytucjami samorządu terytorialnego i gospodarczego w zakresie kształtowania i realizowania polityki regionalnej. Do zadań agencji należy także poręczanie kredytów bankowych, inwestorstwo bezpośrednie, zastępstwo inwestycyjnece dla gmin, doradztwo i organizacja szkoleń.

Działdowscy przedsiębiorcy powołali do życia Stowarzyszenie "Forum Biznesu Powiatu Działdowskiego". Celem działania Forum Biznesu jest reprezentacja interesów gospodarczych zrzeszonych członków wobec samorządu terytorialnego, administracji państwowej oraz innych instytucji i organizacji. Forum stara się również brać udział w tworzeniu warunków do rozwoju gospodarczego powiatu oraz współpracować z instytucjami i inwestorami zapewniającymi dopływ kapitału zewnętrznego do regionu działdowskiego.

Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).