Dziś jest Czwartek, 24 maja 2018 r. Imieniny obchodzą : Joanna, Maria, Milena, Zuzanna
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Kościół w Wielkim Łęcku

16-10-2010
Fot. Kościół w Wielkim Łęcku

Pierwszy kościół w Wielkim Łęcku został zbudowany jeszcze w czasach krzyżackich. W czasie reformacji dziedzic Wielkiego Łęcka przeszedł na protestantyzm i kościół został przekazany ewangelikom.

Katolicy odzyskali świątynię w XII w. Z tego okresu zachowała się jedynie zabytkowa chrzcielnica z XV wieku. Pozostałe wyposażenie pochodzi już z lat późniejszych – budowy nowego kościoła.

W 1904 roku rząd pruski przejął dobra w Wielkim Łęcku, objął też patronat nad kościołem.  W tym samym roku oceniono, że dotychczas istniejący drewniany kościół grozi
zawaleniem. Pertraktacje z rządem doprowadziły wreszcie do rozpoczęcia w 1914r. budowy nowej murowanej świątyni pod wezwaniem Świętego Mikołaja, którą ukończono w 1918r.

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).