Dziś jest Czwartek, 22 marca 2018 r. Imieniny obchodzą : Bogusław, Katarzyna
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Walczyli u nas rycerze z całej Polski [FILM]

04-11-2017
Fot. W Działdowie odbyły się Mistrzostwa Polski w Sportowych Walkach Rycerskich (fot. MO).

W sobotę Działdowo stało się areną średniowiecznych potyczek, a to za sprawą Mistrzostw Polski w Sportowych Walkach Rycerskich.

 

- Dziś mamy wyjątkowy dzień, odbywają się mistrzostwa halowe w walkach do lat 18 i od 18 wzwyż. Polegają na walce średniowiecznej ale we współczesnym sprzęcie. Współczesne kaski, miecze ze specjalnej pianki, zawodnicy walczą podobnie jak w boksie na ilość zdobytych punktów. Za każde celne uderzenie jest jeden punkt – mówi Piotr Cherkowski, prezes Działdowskiego Bractwa Rycerskiego.

 

Aby wziąć udział w mistrzostwach do Działdowa przyjechali zawodnicy z całej Polski:

 

- W Polsce istnieje kilkanaście klubów, to są nowe kluby, powstają od kilku lat. Mamy zawodników z Siedlec, Warszawy, Elbląga, Orzesza i kilku innych miast. Mamy też z Działdowa, z czego jestem dumny i dziś będzie ich debiut – dodaje Piotr Cherkowski.

 

Od rana na arenach stawali zawodnicy w każdym wieku. To na co wszyscy czekali to jednak gala, która rozpoczęła się nieco później:

 

- Będą walczyli najlepsi zawodnicy w Polsce, będą to 3 walki indywidualne 1vs1, i jedna walka 2vs. W tych walkach oprócz oręża zaczepnego dozwolone są elementy zapasów, kopnięć, możliwe są obalenia i są to zawodnicy, którzy ćwiczą po kilka, kilkanaście lat – mówi prezes Działdowskiego Bractwa Rycerskiego

 

Średniowieczne potyczki rycerskie nowoczesnym osprzętem to hobby mogące się zrodzić zarówno z zamiłowania do historii jak i sportów walki. Okazuje się, że to sport dla każdego:

 

- Miecze można kupić u kilku producentów w Polsce, podobnie tarcze. Kaski wykorzystujemy z innych sztuk walki. Używamy też sprzętu hokejowego, tam są dobre ochraniacze na łokcie i kolana, i zawodnicy wykorzystują to na indywidualne potrzeby. Jest to dość tanie hobby, bo poza kaskiem nie trzeba mieć nic własnego. Kluby wypożyczają miecze i tarcze, natomiast jeśli przejdziemy do tej kolejnej części to już walki są w pełnych blachach wymagające czasu i pewnych nakładów – tłumaczy Piotr Cherkowski.

 

Działdowska Smocza Szkoła Fechtunku znajduje się niedaleko a jej drzwi są otwarte dla każdego miłośnika sztuk walki, historii lub obu tych dziedzin:

 

- W naszym klubie w Działdowie trenować może każdy, dołączyć można w dowolnym momencie. Zajęcia odbywają się w każdy czwartek o godzinie 16.00 w szkole na ulicy Polnej w sali 02. Na pierwszych zajęciach można sobie zobaczyć jak to wygląda, zapoznać się ze sprzętem, metoda ćwiczeń. I jak będzie to komuś pasowało to może zostać – zaprasza Piotr Cherkowski, prezes Działdowskiego Bractwa Rycerskiego.

 

Organizatorami Mistrzostw Polski w Sportowych Walkach Rycerskich jest Smocza Szkoła Fechtunku z Działdowa, Działdowskie Bractwo Rycerskie, Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz Miejski Dom Kultury. Wydarzenie finansowo wsparła Gmina – Miasto Działdowo.

 

MO

 

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).