Dziś jest Czwartek, 22 marca 2018 r. Imieniny obchodzą : Bogusław, Katarzyna
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Odpowie za niewłaściwą opiekę nad szczeniakami

09-08-2017
Fot. Mieszkaniec gm. Płośnica odpowie za nie zapewnienie właściwych warunków bytowania psów (zdjęcie jest ilustracją do artykułu fot. freeimages.com).

Policjanci z Lidzbarka wyjaśniali okoliczności zdarzenia dotyczącego sprawowania niewłaściwej opieki nad szczeniakami przez jednego z mieszkańców gminy Płośnica.

 

Zawiadomienie podejrzenia nieprawidłowego sprawowania opieki nad psami policjanci otrzymali od jednego z mieszkańców. W miejscu bytowania psów przeprowadzono kontrolę z udziałem lekarza weterynarii, pracowników schroniska dla zwierząt i przedstawiciela miejscowej jednostki administracji samorządowej.

 

Zgłoszenie o nieprawidłowościach w sprawowaniu opieki nad psami policjanci otrzymali w nocy z 5 na 6 sierpnia br. Z jego treści wynikało, że na jednej z posesji na terenie gminy Płośnica, gospodarz miał przetrzymywać psy w niewłaściwych warunkach bytowania i znęcać się nad nimi.

 

Na miejscu funkcjonariusze ujawnili 10 szczeniaków różnych ras. Policjanci nie stwierdzili, aby zwierzęta były zaniedbane, jak również nie potwierdzili śladów znęcania się nad nimi. Ich wątpliwości wzbudził jednak brak stałego dostępu zwierząt do wody oraz niewłaściwe warunki panujące w pomieszczeniu, w którym przebywały zwierzęta.

 

Właściciela psów poinformowano o właściwym sprawowaniu opieki i zapewnieniu godnych warunków bytowania dla zwierząt oraz konsekwencjach wynikających z niewłaściwego ich traktowania.

 

O zdarzeniu poinformowano Powiatowego Lekarza Weterynarii i Wójta Gminy w Płośnicy.

Następnego dnia policjanci skontrolowali miejsce, w którym przebywały zwierzęta. Psy miały wodę i karmę, miejsce ich przebywania zostało częściowo uprzątnięte, a w pomieszczeniu znajdowała się słoma.

 

Następnego dnia (07.08.2017) policjanci wspólnie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii oraz przedstawicielem Urzędu Gminy w Płośnicy skontrolowali miejsce, gdzie przebywały zwierzęta. Podczas kontroli obecni byli również pracownicy OTOZ Animals ze schroniska w Iławie. Lekarz weterynarii nie stwierdził, aby zwierzęta były zaniedbane, jak również nie stwierdził, aby zachodziła potrzeba odebrania szczeniaków właścicielowi. Psy miały zapewniony stały dostęp do wody i właściwego pożywienia, a w miejscu ich legowiska znajdowała się słoma.

 

Właściciel jednak sam zdecydował o przekazaniu zwierząt do schroniska i dobrowolnie oddał je uczestniczącym w kontroli pracownikom placówki z Iławy.

 

Mimo poprawy warunków bytowania i uprzątnięcia miejsca przebywania zwierząt, z uwagi na stwierdzone podczas pierwszej interwencji nieprawidłowości w sprawowaniu opieki nad szczeniakami, policjanci skierują wniosek o ukaranie do sądu. Mężczyzna najprawdopodobniej odpowie za nie zapewnienie właściwych warunków bytowania psów zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, za co grozi mu kara aresztu lub grzywny.

 

Pamiętajmy, zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące go przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające mu swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

 

jn/in

 

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).