Dziś jest Środa, 24 stycznia 2018 r. Imieniny obchodzą : Felicja, Franciszek
DZIAŁDOWO

GASTRONOMIA

USŁUGI

MEDYCYNA

HANDEL

EDUKACJA

FINANSE

UROCZYSTOŚCI

MOTORYZACJA

EKOLOGIA

Kościół św. Barbary w Płośnicy

16-10-2010
Fot. Kościół św. Barbary w Płośnicy (Fot. MO)

Jeden z najcenniejszych zabytków gminy Płośnica to powstały w czasach krzyżackich kościół św. Barbary, którego powstanie datuje się na 1404 rok.

Jest to masywna, kamienno ceglana, jednonawowa budowla. Wieża kościoła znajduje się od zachodu. Z zabytkowego wyposażenia zachowały się jedynie chrzcielnica oraz organy z XIX wieku. Pod posadzką kościoła znajdują się niedostępne dziś krypty, w których pochowani są właściciele Gródek.

W 1914 roku po uderzeniu pioruna spłonęła drewniana część wieży z dzwonnicą, którą odbudowano w 1918 roku. Wskutek reformacji na 400 lat kościół przeszedł w ręce luteranów. Ostatecznie parafia Płośnica pod wezwaniem Świętej Barbary została erygowana dekretem biskupa 19 listopada 1949 roku.

Prosimy o zamieszczanie komentarzy zgodnych z regulaminem Portalu Moje Działdowo.
Komentarze wulgarne, naruszające dobre obyczaje, zawierające komunikat reklamowy, rażąco łamiące zasady pisowni, nie na temat, naruszające prawa osobiste lub oparte na domniemaniach nie będą publikowane.

Wasze komentarze(0)

dodaj komentarz


Wykryto, że Twoja przeglądarka usunęła niektóre elementy strony, co ingeruje w formę portalu i może skutkować ograniczeniem wyświetlania pewnych treści. Aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności portalu, wyłącz dodatki blokujące (typu Adblock, Flashblock, Ad Muncher itp.).